“Njëherë e vodhën, tani e dogjën”, Abazi për zjarrin në IML

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi, ka reaguar pas zjarrit në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. Duke mos i kursyer akuzat për ministren e Drejtësisë Albulena Haxhiu pasi sipas tij ata që e sulmojnë drejtësinë janë komunistë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe deputeti Haki Abazi

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi, ka reaguar pas zjarrit në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë, duke thënë se këtë institucion “njëherë e vjedhën, tani e dogjën”.

Më tutje, Abazi nuk i ka kursyer akuzat për ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, duke thënë se janë “komunistët të cilët nuk besojnë në drejtësinë e pavarur”.

“Deklarata publike pas intervistimit nga prokurori i rastit dëshmon që komunistët nuk besojnë në drejtësinë e pavarur, nuk e durojnë drejtësinë që nuk është sipas dëshirës së tyre. Kjo sjellje dhe ky interferim nga pozita të larta është i rrezikshëm e është i papranueshëm për shoqëritë demokratike”, ka thënë Ai.

“Në ndërkohë, ministrja e Drejtësisë bën padrejtësinë e shkelje të rëndë, duke degraduar e interferuar me shtyllën e pavarur, nga pozita e ministres dhe në prapaskenë me logon e qeverisë së republikës fyen prokurorin”, ka theskuar Abazi.

Abazi ka përfunduar duke thënë se “ky nuk është ndryshimi, ky është VetëVazhdimi!”.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika