Njëvjetori i vdekjes së Cimës, vetura e tij e transformuar para Ministrisë së Kulturës

Në njëvjetorin e vdekjes së humoristit Rasim Thaçi – Cima, është përkujtuar nga familjarë, përfaqësues të institucioneve dhe bashkëpunëtorët e tij. Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, ka thënë se vendi është krenar për kontributin e Cimës, dhe se ka lënë gjurmë të pashlyeshme në kulturën kosovare për të cilën shoqëria është krenare. Ndërsa, bashkëpunëtorët e vlerësuan si emblemë të kulturës kosovare.

E bija e Cimës, artistja Adelina Thaçi – Meta, tha se sa herë e kujtojnë të atin, i rikthehet fuqia dhe optimizmi, buzëqeshja e dashuria edhe për vendin.

Duke kujtuar ditët e vështira të humoristit Cimës, para se të mbyllte sytë përgjithmonë, Adelina shtoi se ai po luante edhe në aktin e fundit të shfaqjes së tij, pasi i kishte bërë që të besonin se po e mundte sëmundjen.

Ai është përkujtuar dhe nga miku i tij i ngushtë, njëherësh bashkëpunëtori i tij prej vitesh, Sevdai Radogoshi-Qumili, i cili ka shpërndarë disa fotografi të përbashkëta me Cimën në rrjetet sociale, duke e quajtur atë si “Mbreti i humorit”, dhe e falënderoi për momentet e bukura që ka dhuruar kinematografisë kosovare.

Kontributin i Cimës e kujtoi edhe bashkëpunëtori, Mustafa Lili, duke thënë se veprat e tij dhe ai do të mbeten emblemë e komunitetit artistik të kulturës shqiptare.

E në njëvjetorin e vdekjes së artistit Rasim Thaçi, makina e tij unike e përdorur nga vet e ai, është vendosur para Ministrisë së Kulturës së bashku me rrobat e tij, të vendosura brenda veturës, e që janë të njohshme për publikun shqiptarë.

Artisti Rasim Thaçi – Cima, vdiq më 26 mars të vitit 2021, ndërkohë që ndodhej në Klinikën Infektive në Prishtinë, pasi që ishte infektuar me virusin Covid-19.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika