“Normalizimi vetëm me zgjidhje të drejta”

E para Diplomacisë kosovare Donika Gërvalla ka thënë se problemi në mes të Kosovës dhe Serbisë zgjidhjeve të drejta, me njohjen reciproke në qendër

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.

Ministra e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla ka reaguar me një postimi në rrjetin social Twitter pas dështimit për të arritur një marrëveshje për targat e paligjshme “KM”, gjatë bisedimeve urgjente në mes të Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se “zgjidhja e qëndrueshme arrihet vetëm nëpërmjet shtetit ligjor.

Tutje, e para e Diplomacisë kosovare, ka shtuar se  Republika e Kosovës mbetet e përkushtuar në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

Por sipas saj “kjo mund të arrihet në mënyrë të qëndrueshme vetëm përmes zgjidhjeve të drejta, me njohjen reciproke në qendër”.

Ajo ka përfunduar duke thënë se asnjëherë nuk do të jenë në një linje me kriminelët dhe rrëmujëbërësit.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika