Norris mposht Verstappen për fitoren e parë në F1 në Grand Prix të Miami

Ngasësi i McLaren, Lando Norris shtoi emrin e tij në listën e fituesve të garave të Formula 1 me një fitore të bujshme në Çmimin e Madh të Miami të së dielës

Norris pas fitores së parë në F1 në Grand Prix të Miami.

Lando Norris siguroi fitoren e tij të parë në Formula 1 në Çmimin e Madh të Miami.

Max Verstappen është bërë njeri i parë që Norris mundi në një luftë direkt këtë vit.

Ai u pasua shpejt nga lojtari i vendit të tretë, Charles Leclerc, kampioni i dyfishtë Fernando Alonso, George Russell i Mercedes dhe më shumë.

Kjo ishte një fitore madhështore për një shofer të njohur, por edhe një fitore që të gjithë e kuptuan se ishte shumë e gjatë dhe e merituar.

E qeshura e tij dhe festimi i britmave nga kabina ishte e ngazëllyer dhe ai u duartrokit sportivisht nga Lewis Hamilton, ndërsa kampioni i shtatë herë u barazua me të.

“Ju dua të gjithëve, faleminderit shumë. Ne e bëmë atë Will,” i bërtiti ai inxhinierit të tij të garave, Will Joseph.

“Mendoj se kështu është bërë, më në fund. E dija kur erdha këtë mëngjes, thashë sot është dita e mundësive. Faleminderit mama, faleminderit babi, kjo është për gjyshen time”, ka thënë Norris.

Edhe turma qëndroi në këmbë për të pranuar veprën e tij me miratim të ashpër. Për tre vjet, tifozët kanë ardhur në pistën që rrotullohet rreth stadiumit Hard Rock në Miami Gardens dhe ata ende nuk kanë parë që dikush tjetër përveç Verstappen të fitojë.

Charles Leclerc dhe Carlos Sainz i Ferrarit ishin të tretët dhe të katërt.

Pérez ishte i pesti për Red Bull, Hamilton dhe shoku i tij i skuadrës George Russell i gjashti dhe i teti për Mercedes, Yuki Tsunoda i shtati për RB, Fernando Alonso i nënti për Aston Martin dhe Esteban Ocon i dhjeti për Alpine.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika