“Nuk ka mundur me shpik një Kosovë të re”, Kraki arsyeton “ndryshimin radikal” të Kurtit dhe VV-së nga opozita në qeveri

Profesori Universitar, Nezir Kraki

Profesori universitar, Nezir Kraki, ka arsyetuar “ndryshimin radikal” të kryeministrit, Albin Kurti dhe VV-në, nga parullat kundër dialogut me Serbinë “Jo negociata, Vetëvendosje” kur ishte në opozitë, deri tek dakrodimi i planit evropian, tash në pushtet.

Kjo erdhi, pasi gazetari Dibran Istrefi, i kërkoj një mendim Krakit se pse e quajti kryetarin e PDK-së Memli Krasniqin ‘qesharak për shkak të ndryshimit të qëndrimeve’, duke bërë një analogji me Kurtin e opozitës dhe Kurtin e pozitës, “si ndryshim radikal” që i ka ndodhur.

“..e pashë kur e lëshuam deklaratën e Krasniqit, mu duke që e quajte qesharake. Më pas ky ndërrim radikal nëse mund të themi i Kurtit dhe VV-së, prej asaj jo negociata vetëvendosje dhe deri sot në këtë marrëveshje”, i është drejtuar Istrefi, Krakit, duke kërkaur nëse edhe ndryshimi i Kurtit është ‘qesharak’.

E sipas tij, në momentin kur Kurti ka vendosur të merret me politikë, proceset politike kanë qenë duke vazhduar dhe nuk ka mundur të shpikë një Kosovë të re.

“Atëherë Albin Kurti ishte dashtë që të çangazhohet nga politika sepse proceset veç se kanë qenë “ongoing” duke shkuar, dhe në momentin që Albin Kurti është angazhuar me marrë pushtetin një ditë, atëherë ky nuk ka munduar me shpikë një Kosovë të re”, ka replikuar Kraki duke mos e arsyetuar shumë ndryshimin e Kurtit.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika