Nuk kalon rezoluta e PDK-së për grevën e BSPK-së

Kuvendi i Kosovës nuk e ka miratuar rezolutën e propozuar nga PDK-ja për Grevën e përgjithshme të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës

Kuvendi i Kosovës nuk e ka miratuar rezolutën e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), për Grevën e përgjithshme të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK).

Në votim kanë marrë pjesë 67 deputetë, 22 prej tyre kanë votuar për këtë rezolutë, 39 kundër dhe gjashtë abstenime.

Kjo rezolutë ishte një nga pikat e papërfunduara nga Seanca plenare e një dite më parë, ku kishte edhe debat të ashpër në mes të pozitës dhe opozitës.

Partitë opozitare vazhdimisht e kanë akuzuar Qeverinë e Kosovës, duke thënë se janë fajtor për grevat e gjithmbarshme të sindikatave.

Ndërkaq, përfaqësuesit e qeverisë kanë thënë se greva është politike dhe ajo ka filluar vetëm për ta kundërshtuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Grevat e sindikatave kanë filluar që nga data 25 gusht e këtij viti dhe janë duke vazhduar ende. Kërkesë kryesore e tyre është shtesa prej 100 eurosh, deri në miratimin e Ligjit të Pagave, i cili tashmë është në konsultim publik.

Kryeministri i Kosovës është takuar me krerët e Këshillit Grevist, por nuk kanë arritur të gjejnë kompromis në lidhje me grevat. Të dyja palët pas takimit e kishin akuzuar njëra-tjetrën për dështim të një marrëveshjeje.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika