Nuk preken pagat e gjyqësorit, Apeli konfirmon vendimin e Themelores

Konfirmimi i Apelit ndaj vendimit të Themelores që nuk e lejoi uljen e pagave të gjyqësorit është mirëpritur nga avokatë e monitorues të sistemit të drejtësisë në Kosovë. Teksa Qeveria nuk ka treguar nëse këtë vendim do ta kontestojë në Supreme, po vlerësohet se vendimi i tillë ka qenë populist dhe i parealizueshëm nga fillimi.

Prokuroria e Shtetit

Fillimisht Themelorja e rishtazi edhe Apeli ia bëri me dije Ekzekutivit se nuk mund të preken pagat e gjyqësorit.

Gjykata e Apelit ka vërtetuar vendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë me të cilin është anuluar si i kundërligjshëm vendimi Qeverisë që Kosovës për uljen e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve.

Tash që dy shkallët e para i kanë dhënë të drejtë sistemit prokuroria dhe atij gjyqësor, qeveria nuk ka treguar nëse do ta përdorë mjetin e jashtëzakonshëm juridik.

Por pavarësisht nëse ky vendim do të kontestohet edhe në Supreme apo jo, Gëzim Shala nga IKD thotë se vendimi i Qeverisë nuk ka gjasë të marrë dritën e gjelbër pasi shkel Kushtetutën.

 Hulumtuesi i lartë në IKD, Gëzim Shala ka thënë se “Në secilin rast aktgjykimi i shkallës së parë dhe i shkallës së dytë, kanë qenë mjaftueshëm të qartë dhe për më tepër edhe në mungesë të këtyre aktgjykimeve, çështja ka qenë shumë e qartë. Përpos ligjit edhe të gjitha standardet dhe praktikat ndërkombëtare theksojnë se është e domosdoshme për pavarësisë e gjyqësorit, stabiliteti i tyre financiar, dhe në këto rrethana definitivisht pagat e tyre nuk mund të preken”.

Konfirmimi nga ana e Apelit nuk e ka befasuar as avokatin Ylli Zekaj, që thotë se një vendim i tillë i Qeverisë nga fillimi ka qenë populist dhe formë hakmarrjeje  për dështimin e jetësimit të vettingut.

Avokati, Ylli Zekaj ka theksuar se “Ka qenë një vendim i pritur në të cilën është konfirmuar ajo që kemi thënë edhe më herët , atë qe e ka thënë shoqëria civile, dhe të gjithë akterët të cilët e kanë përcjellë punën e sistemit gjyqësor dhe të qeverisë, që qeveria ka marr një vendim të kundërligjshëm, për uljen e pagave të gjyqtarëve dhe prokurorëve meqenëse nuk ka të drejtë, një mundësi e tillë është kur kemi restriksione ekonomike, humbje në buxhet, gjë që nuk e ka konfirmuar asnjëherë qeveria e Republikës së Kosovës.”

Në vendimin e Gjykatës thuhet se pagat e prokurorëve dhe gjyqtarëve garantohen me ligj dhe duhet të jenë në përpjesëtim me dinjitetin e profesionit të tyre dhe barrën e përgjegjësisë dhe se paga nuk mund të ulet përgjatë mandatit të tyre, përveç situatave të jashtëzakonshme të vështirësive ekonomike.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika