Numrat e COVID po rriten përsëri, por Fauci nuk parashikon një tjetër ‘shpërthim të shtrimeve në spital dhe vdekjeve’

Në një kontekst kur numrat e infeksioneve me COVID-19 po rriten përsëri, pas një infeksioni të zonjës së parë, Jill Biden, ekspertët e shëndetit publik po ndjekin zhvillimet me kujdes. Megjithatë, Dr. Anthony Fauci ka sjellë një perspektivë më optimiste duke theksuar se nuk parashikohet një "tsunami të shtrimeve në spital dhe vdekjeve" siç kemi qenë një vit më parë

Dr. Anthony Fauci merr pjesë në një ngjarje në ndërtesën e Zyrës Ekzekutive Eisenhower në Uashington, DC, 9 dhjetor 2022. Saul Loeb/AFP nëpërmjet Getty Images

Në mesin e një rritjeje të infeksioneve me COVID-19, të ndjekura me kujdes pas luftës së fundit të Zonjës së Parë, Jill Biden, ekspertët e shëndetit publik po monitorojnë zhvillimet aktuale, por nuk parashikojnë një shtrirje të madhe dhe vdekshmëri të pandemisë, ashtu siç e pamë një vit ose më shumë më parë. Këtë e ka bërë të ditur Dr. Anthony Fauci në një intervistë të dielën.

Fauci, i njohur si këshilltari kryesor për pandeminë i Shtëpisë së Bardhë dhe aktualisht profesor në Universitetin Georgetown, tha se shkaku i kësaj sigurie është niveli i imunitetit që është ndërtuar te një pjesë e madhe e popullsisë. Ai shpjegoi se kjo përfshin njerëzit që janë vaksinuar dhe ata që kanë kaluar infeksionin, duke krijuar njëlloj imuniteti hibrid.

Fauci shtoi se shanset që kjo rritje e rasteve të çojë në një rritje të rëndë të shtrimeve në spital janë të ulëta. Ai po ndjek situatën me kujdes, por nuk është “alarmuar” nga rritja aktuale.

Ndërkohë, ai bëri të ditur se situata mund të komplikohet gjatë sezonit të vjeshtës dhe dimrit, ndaj është e rëndësishme që të jemi të përgatitur.

Fauci po ashtu foli për një përforcues të mundshëm të vaksinës së COVID-19, i cili pritet të autorizohet së shpejti nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA. Ai përcolli se ky përforcues do të jetë efektiv ndaj viruseve të tanishme të COVID-19 dhe do të ndihmojë në frenimin e përhapjes së tyre.

Në fund, Fauci bëri thirrje për të gjithë të përgatitemi për këtë periudhë, veçanërisht ata që janë më të prekshëm, përfshirë të moshuarit dhe ata me kushte të themelore të shëndetit. Disponueshmëria e përforcuesve të vaksinës do të luajë një rol të rëndësishëm në menaxhimin e pandemisë dhe në mbrojtjen e shëndetit të popullsisë.

Në kontekstin e një rritjeje të infeksioneve me COVID-19 dhe pas njoftimit për infeksionin e zonjës së parë, Jill Biden, Dr. Anthony Fauci ka bërë disa komente të rëndësishme në një intervistë të dielën.

Fauci ka thënë se nuk do të flasë para organeve qeveritare që do të publikojnë rekomandime për publikun, por ka shtuar se është i gatshëm ta bëjë informacionin të disponueshëm për të gjithë. Ai ka veçanërisht rekomanduar që përforcuesit e vaksinës të ofrohen personave me rrezik të lartë.

Gjithashtu, ai ka theksuar se me gjithë rritjen e rasteve të COVID-19, ai nuk është alarmuar. Megjithatë, ai ka shtuar se duhet të jemi të përgatitur për një periudhë më të vështirë, posaçërisht me arritjen e stinës së vjeshtës dhe dimrit.

Në lidhje me mbajtjen e maskës, ai ka përmendur se edhe presidenti amerikan, Joe Biden, ka rifilluar ta përdorë maskën në disa raste të veçanta kur është në kontakt të ngushtë me njerëz të tjerë. Kjo është në përputhje me rekomandimet aktuale federale, që rekomandojnë mbajtjen e maskës për 10 ditë pas ekspozimit ndaj COVID-19.

Fauci është pyetur nëse Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve duhet të renovojnë udhëzimet për maskat, pasi presidenti nuk i ndjek gjithmonë ato. Ai ka thënë se nuk do të bëjë rekomandime konkrete, por se këto udhëzime janë të rivlerësuara rregullisht për të përditësuar njohuritë shkencore.

Në lidhje me një studim të ri që sugjeron se maskat nuk janë efektive në frenimin e pandemisë, Fauci ka theksuar se duhet të jemi të kujdesshëm dhe të marrim në konsideratë të gjitha studimet. Ai ka përmendur se ka shumë të dhëna të mira që maskat funksionojnë për të parandaluar përhapjen e virusit dhe se ndërprerja e tyre mund të jetë shpërdorim e informacionit shkencor.

Sidoqoftë, ai tha se nuk parashikonte një kthim në kufizimet e maskave të vendosura nga qeveria, të cilat u bënë një pikë e ndezur politike, veçanërisht midis konservatorëve që argumentojnë se janë shumë kufizues.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika