Numri i të vdekurve nga sulmet në Dnipro arrin në 22

Numri i të vdekurve nga një sulm me raketa ruse në qytetin Dnipro të Ukrainës ka arritur në 22, të dielën e 15 janarit

Ilustrim

Numri i të vdekurve nga një sulm me raketa ruse në një bllok apartamentesh në qytetin ukrainas të Dnipro, ka arritur në 22, të dielën e 15 janarit, një ditë pasi raketat dhe shpërthimet u dëgjuan në të gjithë vendin.

Shërbimi i urgjencës në përditësimin e fundit në këtë të dielë, thuhet se që nga ora 13:00 me orën lokale, “39 persona (përfshirë 6 fëmijë) u shpëtuan në qytetin Dnipro. 22 persona vdiqën (përfshirë 1 fëmijë), 72 persona u plagosën (përfshirë 13 fëmijë), 43 raportime për të humbur personat janë pranuar”.

Ndërsa, kreu i administratës ushtarake rajonale të Dnipropetrovsk, Valentyn Reznichenko, është shprehur në një postim në faqen e tij zyrtare në Telegram, se 72 apartamente janë shkatërruar dhe 230 u dëmtuan si rezultat i sulmit.

Mes tjerash, njoftohet se operacioni i shpëtimit është duke vazhduar me 43 persona ende të pagjetur.

“Ne po luftojmë për çdo person, çdo jetë”, ka thënë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, në mediat sociale.

Në fjalimin e tij të natës të shtunën e 14 janarit, Zelensky ka shtuar se “dhjetëra” njerëz, përfshirë një vajzë trevjeçare, u shpëtuan nga ndërtesa, edhe pse shumica e kateve u “shkatërruan”, raporton CNN.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika