Numri i viktimave nga sulmet në Dnipro arrin në 35

Numri i viktimave në Dnipro të Ukrainës tashmë ka shkuar në 35, ndërsa gjasat për të gjetur ndonjë të mbijetuar janë minimale

Numri i të vdekurve nga një sulm me raketa ruse në një bllok apartamentesh në qytetin ukrainas, Dnipro, ka arritur në 35.

Lajmin e kanë bërë të ditur vetë autoritetet ukrainase, pas kërkimeve të shumta të ndodhura përgjatë dy ditëve të fundit, teksa shanset për të gjetur ndonjë të mbijetuar tjetër janë minimale, në mos inekzistente.

Ndër viktimat, mësohet se ka edhe dy fëmijë. Bilanci pritet të rëndohet edhe më tej, përderisa 35 persona rezultojnë ende të zhdukur dhe shanset për t’i gjetur ata gjallë tashmë janë shumë të ulëta.

Ndonëse kërkimet vijojnë intensivisht, siç ka garantuar edhe kryebashkiaku i Dnipros, Borys Filatov, por me pesimizëm për gjetjen e trupave të tjerë të gjallë.

Kryediplomati ukrainas, Dmytro Kuleba, ishte i pari, i cili ka kërkuar dënimin e menjëhershëm ndërkombëtar lidhur me këto goditje, duke ushtruar sërish presion mbi ardhjen e armëve të reja, për të rrëzuar raketat dhe dronët rusë, të cilët e godasin Ukrainën çdo ditë.

Ndryshe, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, të dielën ka thënë se Ukraina mund të presë më shumë dërgesa të armëve të rënda nga vendet perëndimore.

“Premtimet e fundit për pajisje të rënda luftarake janë të rëndësishme – dhe unë pres më shumë në të ardhmen e afërt”, ka deklaruar Stoltenberg për mediat gjermane.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika