Nura: Është ‘pikëpyetje e madhe’ nëse do të ketë drejtësi dhe gjykim të drejtë në Hagë

Kryetari i Skenderajt, Fadil Nura, për gjykimin e sotëm në Hagë ka thënë se është 'pikëpyetje e madhe" nëse do të ketë drejtësi dhe gjykim të drejtë

Fadil Nura, kryetari i Skenderajt dhe gazetarja, Dorentina Thaqi

Kryetari i Skenderajt, Fadil Nura, e ka vlerësuar si të padrejtë dhe të panevojshme gjykimin e ish-krerëve të UÇK-së.

Ndërsa, për gjykimin e sotëm në Hagë, Nura ka thënë se e presin epilogun e ngjarjes që do të vijojë.

Sipas tij, deri tashmë është “pikëpyetje e madhe” nëse do të ketë drejtësi dhe gjykim të drejtë.

“Prandaj ishte dhe marshi i djeshëm që u bashkuam me qindra mijëra qytetarë, sepse po vërehet se brenda kësaj gjykate nuk ka elemente të drejtësisë, fatkeqësisht, dhe i gjithë angazhimi ynë është që të ketë drejtësi”, ka thënë kryetari i Skenderajt, Fadil Nura, në edicionin special të RTV Dukagjinit.

Kryetari i Skenderajt ka shtuar tutje se që nga fillimi i gjykimit, duke përfshirë mbajtjen në paraburgim dhe shkeljen e të drejtave të të akuzuarve është jashtë normave dhe parimeve ndërkombëtare.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika