Nura për vërshimet: Duhet të dyfishohet shtrati i lumit Klina, kjo nuk ka ndodhur në 100 vitet e fundit

Kryetari i Skenderajt, Fadil Nura ka njoftuar se vlera e dëmeve te shkaktuara nga vërshimet sillet mbi 10 milionë euro, dhe se “kapacitetet e pushteteve lokale në nivel të tillë të vërshimeve janë të pafuqishme në kuptimin e masës buxhetore që kanë"

Kryetari i Skenderajt, Fadil Nura

Kryetari i Skenderajt, Fadil Nura ka thënë se gjendja është jashtëzakonisht e rëndë pas vërshimeve që ka ndodhur në këtë zonë.

Nura në emisionin “FIVE” në RTV Dukagjini, ka treguar se kanë angazhuar shumë kompani publike e private për pastrimin e qytetit.

“Fatmirësisht kemi arritur t’i zhbllokojmë edhe rrëshqitjet e dheut nëpër rrugët që kanë qenë të bllokuara, dhe disa ura t’i sanojmë përkohësht sepse bëhet fjalë për 9 ura të rrënuara plotësisht”, ka theksuar tutje Nura.

Kryetari Nura ka shtuar se mësimi në shkolla ka filluar në zonat që nuk ishin të përfshira në vërshime, duke theksuar se vlera e dëmeve te shkaktuara nga vërshimet sillet mbi 10 milionë euro.

“Kapacitetet e pushteteve lokale në nivel të tillë të vërshimeve janë të pafuqishme në kuptimin e masës buxhetore që kanë. Në rastin konkret, në takim me kryeministrin Kurti ai u zotua që do të ndihmoj”, ka thënë ai.

Nura ka theksuar se vërshimet të tilla nuk kanë ndodhur në 100 vitet e fundit dhe nuk mbahen mend as nga gjeneratat më të vjetra.

Kryetari i Skenderajt ka potencuar se do të orientohen në zgjerimin e shtratit të lumit Klina, tutje ai tha se është nevojë që ky lum të dyfishohet në mënyrë që të përballojë volumin e reshjeve të shiut.

 

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika