Nxitje e përçarje, prokuroria hap hetim ndaj rastit në fshatin Bernicë

Gjatë patrullimit Policia e Kosovës, kanë hasur në disa mbishkrime dhe vizatime në një shtëpi të pabanuar në fshatin Bernicë të Prishtinës

Rruga në Bernicë, ku ka grafite fyese dhe përçarëse

Në fshatin Bernicë e Poshtme në Komunën e Prishtinës, pos shqiptarëve, në këtë fshat rreth 8 kilometra nga kryeqyteti i Kosovës, jetojnë edhe banorë nga komuniteti serb.

Por, ditëve të fundit aty janë shkruar mesazhe e grafite fyese dhe përçarëse edhe për serbët por edhe shqiptarët.

Banorët që jetojnë së bashku këtu, nuk pranuan të flasin por prapa kamerave thanë se nuk kanë probleme mes veti.

Tash e disa ditë, në disa shtëpi të pabanuara në fshatin Bernicë, janë venë disa mbishkrime, të cilat në përmbajte kanë elemente nxitëse e përçarëse.

Grafitet në Bernicë

Policia e Kosovës ka intervistuar banorët, mirëpo deri më tani nuk ka asnjë të arrestuar apo dyshuar për këtë vepër.

Serbia dhe një zemër në mes Kosovës, është vetëm një nga grafitet e që duket se pjesa tjetër është kundërpërgjigje ndaj tyre, të cilat janë shkruar disa në rrugë e disa në këtë shtëpi të pabanuar.

Për gjithë këtë, Prokuroria Themelore e Prishtinës tashmë ka nisur hetimet.

“Prokurori kujdestar është lajmëruar nga Policia e Kosovës, dhe me urdhër të njëjtit, është iniciuar rast për hetime, në drejtim të veprës penale nxitje e urrejtjes, përçarjes dhe mosdurimit. Janë udhëzuar policia për mbledhjen e provave për këtë çështje”, ka thënë Laureta Ulaj nga Prokuroria Themelore në Prishtinë.

Deri më tani, asnjë person nuk është arrestuar për këto mbishkrime, derisa nuk është hera e parë që ndodhin të tilla raste.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika