OBI u bën thirrje shteteve anëtare ta njohin Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka përshëndetur rezolutën e Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OBI), e cila u bënë thirrje shteteve anëtare të saj të cilat nuk e kanë njohur ende pavarësinë e Kosovës që ta bëjnë sa më parë një veprim të tillë.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare në ‘Twitter’ Osmani ka thënë se presin bashkëpunim me shtetet anëtare të kësaj organizate.

”E mirëpres dhe e përgëzoj rezolutën e OBI, e cila u bën thirrje anëtarëve që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, ta bëjnë këtë dhe të mbështesin anëtarësimet e Kosovës në organizatat ndërkombëtare”.

“Ne mezi presim të punojmë me shtetet anëtare për të nxitur marrëdhënie më të ngushta”, është thënë në postimin e Osmanit.

Ndryshe, Organizata e Bashkëpunimit Islam (OBI) është organizata ndërkombëtare me delegat permanent në Kombet e Bashkuara me seli të përhershme në Xhide të Arabisë Saudite. Kjo organizatë paraqitet si përfaqësuese e përgjithshme e botëkuptimeve islame në botë.

OBI numëron 57 shtete anëtare, ku prej tyre, shtetet që kanë njohur Kosovën deri tani janë: Afganistani, Shqipëria, Bahraini, Bangladeshi, Benini, Brunei, Burkina Faso, Çadi, Bregu i Fildishtë, Xhibuti, Komoros, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti, Gaboni, Gambia, Guineja, Guinea Bissau, Guajana, Kuvajti, Libani, Libia, Malajzia, Maldivet, Nigeri, Pakistani, Arabia Saudite, Senegali, Sierra Leone, Somalia, Surinami, Turqia, Jemeni.

Kosova deklaroi pavarësinë më 17 shkurt 2008. Deri më sot, është e njohur nga 116 shtete, nga gjithsej 193 shtete anëtare të OKB-së.

Selia e OBI-t

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika