OBI u bën thirrje shteteve anëtare ta njohin Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka përshëndetur rezolutën e Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OBI), e cila u bënë thirrje shteteve anëtare të saj të cilat nuk e kanë njohur ende pavarësinë e Kosovës që ta bëjnë sa më parë një veprim të tillë.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare në ‘Twitter’ Osmani ka thënë se presin bashkëpunim me shtetet anëtare të kësaj organizate.

”E mirëpres dhe e përgëzoj rezolutën e OBI, e cila u bën thirrje anëtarëve që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, ta bëjnë këtë dhe të mbështesin anëtarësimet e Kosovës në organizatat ndërkombëtare”.

“Ne mezi presim të punojmë me shtetet anëtare për të nxitur marrëdhënie më të ngushta”, është thënë në postimin e Osmanit.

Ndryshe, Organizata e Bashkëpunimit Islam (OBI) është organizata ndërkombëtare me delegat permanent në Kombet e Bashkuara me seli të përhershme në Xhide të Arabisë Saudite. Kjo organizatë paraqitet si përfaqësuese e përgjithshme e botëkuptimeve islame në botë.

OBI numëron 57 shtete anëtare, ku prej tyre, shtetet që kanë njohur Kosovën deri tani janë: Afganistani, Shqipëria, Bahraini, Bangladeshi, Benini, Brunei, Burkina Faso, Çadi, Bregu i Fildishtë, Xhibuti, Komoros, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti, Gaboni, Gambia, Guineja, Guinea Bissau, Guajana, Kuvajti, Libani, Libia, Malajzia, Maldivet, Nigeri, Pakistani, Arabia Saudite, Senegali, Sierra Leone, Somalia, Surinami, Turqia, Jemeni.

Kosova deklaroi pavarësinë më 17 shkurt 2008. Deri më sot, është e njohur nga 116 shtete, nga gjithsej 193 shtete anëtare të OKB-së.

Selia e OBI-t

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika