OBSH: Miliona jetë rrezikohen në Ukrainë këtë dimër

Jetët e miliona njerëzve do të jenë nën kërcënim në Ukrainë këtë dimër, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë

Ushtarët ukrainas ndihmojnë një familje të arratisur duke kaluar lumin Irpin në periferi të Kievit

Gjysma e infrastrukturës energjetike të Ukrainës është ose e dëmtuar ose e shkatërruar dhe 10 milionë janë aktualisht pa energji, tha Dr Hans Henri P Kluge, drejtor rajonal i OBSH-së për Evropën.

Temperaturat parashikohet të bien deri në -20C (-4F) në disa zona.

OBSH ka dokumentuar 703 sulme në infrastrukturën shëndetësore që nga fillimi i pushtimit rus.

Javën e kaluar, Rusia goditi më shumë instalime energjetike dhe ndërtesa civile në një nga bombardimet e saj më të rënda ajrore të luftës.

Kjo ka qenë një taktikë ruse e kohëve të fundit pas pengesave në fushën e betejës dhe ndikimi i saj ka filluar të ndihet më i mprehtë me fillimin e dimrit.

“Thënë thjesht, ky dimër do të jetë rreth mbijetesës”, tha Dr Kluge në një konferencë shtypi në kryeqytetin ukrainas, Kiev, shkruan BBC.

Sistemi shëndetësor i Ukrainës “po përballet me ditët e tij më të errëta në luftë deri më tani” dhe zgjidhja më e mirë është që konflikti të përfundojë, shtoi ai.

Për shkak të sulmeve, qindra spitale dhe objekte të kujdesit shëndetësor “nuk janë më plotësisht funksionalë, nuk kanë karburant, ujë dhe energji elektrike për të përmbushur nevojat bazë”, tha ai.

Repartet e maternitetit kanë nevojë për inkubatorë, bankat e gjakut kanë nevojë për frigoriferë dhe shtretërit e kujdesit intensiv kanë nevojë për ventilatorë, tha ai, duke shtuar se “të gjitha kërkojnë energji”.

Deri në tre milionë njerëz mund të largohen nga shtëpitë e tyre në kërkim të ngrohtësisë dhe sigurisë, thotë OBSH.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika