OBSH paralajmëron për më shumë shpërthime nga sëmundjet endemike

Ndërsa ndryshimet klimatike kontribuojnë në ndryshimin e shpejtë të kushteve të motit si thatësira, kafshët dhe njerëzit po ndryshojnë sjelljen e tyre

Pandemia
Pandemia

Shpërthimet e sëmundjeve endemike si lija e majmunit po bëhen më të shpeshta, paralajmëroi drejtori i Emergjencave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Michael Ryan.

Michael Ryan
Michael Ryan

Sipas Ryan, rezultati është se sëmundjet që zakonisht qarkullojnë te kafshët po kalojnë gjithnjë e më shumë te njerëzit.

“Ka shumë brishtësi ekologjike, kemi të bëjmë me ndërfaqen kafshë-njerëz që është mjaft e paqëndrueshme dhe numri i herëve që këto sëmundje kalojnë te njerëzit rritet dhe më pas aftësia jonë, për fat të keq, ajo aftësi për të përforcuar atë sëmundje dhe për të ecur brenda komunitetet tona po shtohen,” tha ai.

Ryan vuri në dukje gjithashtu një prirje në rritje në rastet e etheve Lassa, një sëmundje akute virale e përhapur nga brejtësit endemikë në Afrikë.

Dhe shpërthimet e Ebolës, tha Ryan, dikur kishin vite diferencë. Tani janë muaj.
“Pra, mendoj se ky është një mësim, këto sëmundje do të vazhdojnë të shfaqen, do të vazhdojnë të bëjnë presion, do të vazhdojnë të kalojnë barrierën e specieve. Pyetja është: a jemi në gjendje të përgjigjemi kolektivisht?”, bëri të ditur Ryan.

Kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom tha se ka pasur 550 raste të konfirmuara të sëmundjes virale në 30 vende jashtë Afrikës, ku patogjeni është endemik.

“Hetimet janë në vazhdim, por shfaqja e papritur e lisë së majmunëve në shumë vende në të njëjtën kohë sugjeron se mund të ketë pasur një transmetim të pazbuluar për disa kohë.”

Megjithatë, OBSH tha se nuk beson se shpërthimet jashtë Afrikës do të çojnë në një pandemi.

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika