OECD rrit parashikimin e rritjes së PBV-së globale për vitin 2023

Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) ka bërë një parashikim të rritjes ekonomike botërore për vitin 2023, ndërsa ka ulur parashikimin për vitin 2024. Sipas raportit të publikuar në muajin shtator, pritet që ekonomia globale të rritet me 3.0% në vitin 2023, një rritje prej 0.3 pikë përqindjeje krahasuar me parashikimin e mëparshëm të qershorit

Foto ilustrim

Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) ngriti të martën parashikimin e rritjes ekonomike botërore për vitin 2023, por e uli atë për vitin 2024.

Ekonomia botërore pritet të rritet me 3.0% këtë vit, tha organizata me bazë në Paris në raportin e saj të perspektivës ekonomike globale të muajit shtator. Kjo ishte 0.3 pikë përqindjeje në rritje nga projeksioni i mëparshëm në qershor, raporton AA.

Rritja globale e prodhimit bruto vendor (PBV) parashikohet të arrijë në 2.7% vitin e ardhshëm, e rishikuar në rënie me 0.2 pikë.

“Me politikën monetare duke u bërë gjithnjë e më e dukshme dhe një rimëkëmbje më e dobët se sa pritej në Kinë, rritja globale në vitin 2024 parashikohet të jetë më e ulët se në vitin 2023”, sipas OECD.

OECD parashikoi se rritja e PBB-së së eurozonës do të jetë 0.6% në vitin 2023 dhe do të rritet deri në 1.1% në vitin 2024 pasi ndikimi negativ i inflacionit të lartë në të ardhurat reale zbehet.

Aty thuhet se inflacioni total vazhdoi të ulet ndërkohë që inflacioni bazë – duke përjashtuar komponentët më të luhatshëm, energjinë dhe ushqimin – mbeti i qëndrueshëm, i udhëhequr nga sektori i shërbimeve dhe tregjet e shtrënguara të punës.

Inflacioni në G-20 parashikohet të jetë në 6% këtë vit dhe 4.8% vitin e ardhshëm, me inflacionin bazë në ekonomitë e përparuara të G-20 që do të bjerë nga 4.3% në vitin 2023 në 2.8% në vitin 2024.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika