Ofensiva ruse në Donbas “ka filluar tashmë”

Ilustrim

Ofensiva e fundit e Rusisë në rajonin lindor të Donbasit ka filluar, ka thënë të hënën e 11 prillit një zyrtarë i lartë ukrainas, duke paralajmëruar se Rusia po vazhdon të grumbullojë forca ushtarake në atë territor.

Vadym Denysenko, këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës, në televizionin kombëtarë ukrainas ka deklaruar se “Nga këndvështrimi im, kjo ofensivë e madhe (në Ukrainën lindore) tashmë ka filluar”, përcjell CNN.

Donbas

“Duhet të kuptojmë se nuk do të jetë përsëritja e 24 shkurtit, kur filluan sulmet dhe shpërthimet e para ajrore dhe ne thamë “Lufta ka filluar”.

“Ofensiva e madhe de-fakto tashmë ka filluar”, ka deklaruar ai.

Nga vëzhgimet e fundit që janë bërë, zyrtarët ukrainas dhe ata perëndimorë kanë thënë se kanë përcjellë lëvizjen e trupave ruse në Donbas pas pengesave të mëdha për Moskën në një përpjekje për të marrë kryeqytetin, Kiev.

“Rusët po grumbullojnë forcat e tyre,” tha Denysenko duke shtuar se “Ata vazhdojnë të ridislokojnë trupat dhe pajisjet e tyre në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

“Po, nuk ka ende beteja të mëdha që po diskutohen kaq shumë në ditët e fundit. Por në përgjithësi mund të themi se ofensiva tashmë ka filluar”.

Zyrtari ukrainas vuri në dukje se gjatë natës ka pasur shpërthime në rajonin e Dnipropetrovsk, por granatime ka pasur gjithashtu edhe në Kharkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës.

Kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhanskut, Serhii Haidai, ka thënë se autoritetet ukrainase po organizojnë një “evakuim të zgjeruar” në Donbas, duke shtuar qarkullimin e më shumë trenave të evakuimit nga Luhansku dhe Donetsku.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika