Ofertë e “çmendur” për Messin, i ofrohen 700 milionë euro për t’iu bashkuar klubit të Arabisë Saudite

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, foto gjatë ndeshjes miqësore mes PSG-së dhe 11-shes së përbashkët mes dy klubeve saudite Al-Nassr dhe Al-Hilal

Lionel Messit i është ofruar një marrëveshje prej 700 milionë eurosh për t’iu bashkuar klubit të Arabisë Saudite Al-Hilal këtë verë.

Fituesi i Kupës së Botës do të largohet nga Paris Saint-Germain, kur kontrata e tij të skadojë këtë verë. Ai po kërkohet nga ish-klubi Barcelona dhe Al-Hilal.

Sipas medias franceze AFP, Messit i është ofruar një marrëveshje dyvjeçare nga Al-Hilal, të cilët janë rivalë me klubin aktual të Cristiano Ronaldos, Al Nassr.

Ata thuhet se i kanë ofruar Messit një pagë vjetore prej 363 milionë eurosh, e cila shton deri në 726 milionë euro gjatë marrëveshjes dyvjeçare. Messi gjithashtu ka mundësinë të zgjasë qëndrimin e tij edhe për një vit, sipas raportit.

Barcelona mbetet e prirur për rinënshkrimin e sulmuesit argjentinas, por nuk do të jetë në gjendje të ofrojë një paketë të ngjashme financiare si Al-Hilal.

Messi kohët e fundit udhëtoi në Arabinë Saudite në vend që të shkonte në stërvitjen e PSG-së, gjë që bëri që ai të pezullohej për dy javë nga klubi i Ligue 1. Ai nuk u paraqit në fitoren e tyre 3-1 ndaj Troyes më 7 maj.

Ish-shokët e skuadrës së Messit, Sergio Busquets dhe Jordi Alba gjithashtu janë lidhur shumë me lëvizjet në Al-Hilal, me të dy yjeve të Barcelonës që u janë ofruar kontrata nga klubi. Busquets do të bëhet lojtar i lirë këtë verë, ndërsa Alba ka edhe një vit të mbetur në marrëveshjen e tij në Camp Nou.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika