Opozita kushtëzon votimin e marrëveshjeve ndërkombëtare, kërkon zhbllokimin e mjeteve vetanake të komunave

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka thënë se kushti i vetëm i opozitës për t’i votuar marrëveshjet ndërkombëtare është zhbllokimi i të hyrave vetanake të komunave

Kuvendi i Kosoves

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka bërë të ditur se partia e saj dhe partitë e tjera opozitare, e kanë një kusht për votimin e marrëveshjeve ndërkombëtare, dhe ai është zhbllokimi i mjeteve vetanake të komunave, sipas saj, në vlerë prej 37.5 milionë eurosh.

Ajo ka thënë se e vetmja gjë që kërkojnë nga ministri i Financave, Hekuran Murati, është t’i zbatojë ligjet.

“LDK/opozita ka një kusht të vetëm për votimin e këtyre marrëveshjeve: zhbllokimin e mjeteve vetanake të komunave, 37.5 milionë euro. Krejt çka po kërkojmë është që ministri Murati t’i zbatoj ligjet: Ligjin e Buxhetit, Ligjin për Menxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë, Ligjin për Vetqeverisje Lokale dhe Amandamentin/Nenin në Ligj të Buxhetit të propozuar nga Grupi Parlamentar i LDK-së, që ka kalu me 93 vota në Kuvendin e Kosovës”, ka thënë ajo.

Bajrami ka theksuar se qindra projekte të komunave nuk mund të nisin, për shkak se, sipas saj, Ministria e Financave i ka bllokuar mjetet.

“Kush i ka fajet? Qindra projekte kapitale nëpër komuna nuk mund as të inicohen për shkak të kësaj bllokade, jemi në fund të Majit, humbje e madhe për qytetarët e vendit”, ka thënë ajo.

Ndërkaq, një ditë më parë, ministri Hekuran Murati i ka akuzuar partitë opozitare se me bojkotin e tyre, Kosova rrezikon të humbë projekte në vlerë mbi 80 milionë euro.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika