Opozita lëshon mbledhjen e Komisionit për Legjislacion (VIDEO)

Vendimi për lëshimin e mbledhjes erdhi pasi partitë opozitare kërkuan që në rend dite të hyjë edhe mosdekretimi i kryeprokurorit të shtetit nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Partitë opozitare kanë lëshuar mbledhjen e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit.

Vendimi për lëshimin e mbledhjes erdhi pasi partitë opozitare kërkuan që në rend dite të hyjë edhe mosdekretimi i kryeprokurorit të shtetit nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Ky propozim ishte diskutuar në mbledhjen e kaluar me kërkesë të deputetit, Driton Selmanaj derisa gjatë mbledhjes së ditës së sotme, kryetari i komisionit, Adnan Rrustemi nga Lëvizja Vetëvendosje tha se komisioni nuk ka drejtë të marrë vendim për këtë çështje por vetëm mund të diskutojë.

Me këtë nuk u pajtuan deputetet opozitarë të cilet kërkuan që kjo të vendoset në rend dite dhe në fund të votohet për një vendim i cili do ti linte hapësirë mbledhjes së nënshkrimeve të deputetëve në mënyrë që atë ta dërgojnë në Gjykatë Kushtetuese.

Pas një ore debat, pajtushmëria nuk u arrit dhe katër anëtarët e komisionit që vinë nga radhët e partive opozitare e kanë liruar sallën.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika