“Oppenheimer” mbizotëron çmimet Oscar 2024

"Oppenheimer", filmi epik i Christopher Nolan për babain e bombës atomike, ishte fituesi i madh në ‘Oscar Awards’ të së dielës mbrëma

Cillian Murphy fiton Oscarin për aktorin më të mirë për "Oppenheimer" gjatë shfaqjes së Oscars në 96-tën e Çmimeve të Akademisë në Hollywood, Los Angeles, Kaliforni, SHBA, 10 mars 2024, Reuters.

Filmi “Oppenheimer” ka arritur të fitojë shtatë çmime Oscar, përfshirë çmimin kryesor për filmin më të mirë, gjatë një ceremonie të dielën në Los Anxhelos.

Ndërsa, aktori në rolin kryesor, Cilian Murphy, është zgjedhur aktori më i mirë.

Ai ka thënë se është shumë krenar që një irlandez të marrë këtë çmim.

Filmi biografik i Christopher Nolanit ka triumfuar me shtatë çmime, duke përfshirë filmimin më të mirë, aktorin më të mirë dhe regjisorin më të mirë.

Murphy, duke u bërë kështu fituesi i parë irlandez në kategorinë e tij.

Filmi “Oppenheimer” ishte i nominuar për 13 çmime Oscar.

Ekipi i filmit “Oppenheimer” në skenë duke e pranuar çmimin për filmin më të mirë Oscar.

Regjisori Christopher Nolan – një nga krijuesit filmik më të suksesshëm komercialë të Britanisë – fitoi Oscarin e tij të parë për epikën e tij tre-orëshe për J Robert Oppenheimer, babain e bombës atomike.

Ai ka falënderuar gruan e tij dhe producenten e filmit, Emma Thomas, së bashku me aktorin kryesor Cillian Murphy , duke shtuar, “Faleminderit për ata që kanë qenë atje për mua dhe besuan në mua gjatë gjithë karrierës sime”.

Oppenheimer fitoi shtatë çmime në përgjithësi, ndërsa Poor Things mori katër – duke përfshirë aktoren më të mirë për Emma Stone – dhe The Zone of Interest shënoi dy.

Në vend të kësaj, drama e pazakontë “steampunk” Poor Things fitoi dizajnin më të mirë të produksionit, dizajnin e kostumeve, grimin dhe stilimin e flokëve, si dhe aktoren më të mirë për Emma Stone.

Ndërkaq, Barbie, filmi me fitimin më të madh të vitit 2023, fitoi vetëm një nga tetë çmimet për të cilat ishte nominuar – kënga më e mirë origjinale për What Was I Made For? nga Billie Eilish.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika