Optimizëm për marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë

Rreth 8 orë para se të skadonte afati i kërkuar nga SHBA-ja për marrëveshje mes Kosovës e Serbisë për targat, ajo është arritur në Bruksel. Edhe ndërmjetësit evropian falënderuan Uashingtonin për angazhimin. Kryenegociatorët Bislimi e Petkoviq pas rreth 7 orë diskutimesh kanë gjetur gjuhë të përbashkët dhe janë pajtuar me propozimet që në tavolinë i kanë sjell ndërmjetësuesit Miroslav Lajçak e Josep Borrell

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës dhe Aleksander Vuçiq gjatë takimit në Bruksel

Shumë takime, diskutime e deklarata të ashpra publike u bën kohëve të fundit për çështjen e targave ilegale serbe por atyre u erdhi fundi të mërkurën vonë në mbrëmje.

Takimi rreth shtatë orësh i kryenegociatorit kosovar, Besnik Bislimi në kryeqendrën evropiane me homologun e tij serb, Petar Pekotviq dhe ndërmjetësin Miroslav Lajçak ka rezultuar pozitiv me marrëveshje mes palëve.

Por, detaje se çfarë ndodhi brenda dhomës së diskutimit dha zëdhënësit i BE-së, Peter Stano.

“Nuk është fundi i procesit. Marrëveshja e arritur është vetëm fillim i punës, me të cilën shpresojmë ta largojmë këtë gjendje të marrjes së vazhdueshme me krize e të kalojmë në një fazë tjetër, të merremi me çështje më të qëndrueshme. Është me rëndësi të respektohen marrëveshjet e arritura në dialog, është mesazh që BE-ja vazhdimisht u ka dërguar të dyja palëve”, ka thënë Stano.

Pos kësaj, është konfirmuar se në Bruksel së shpejti pritet të ftohen përsëri kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

“Sa i përket hapave të ardhshëm, pas marrëveshjes që është bërë mbrëmë, është me rëndësi të vazhdohet. Përfaqësuesi i Lartë, Josep Borrell, ka thënë se do të ftojë dy liderët në Bruksel, të punojnë e të vazhdojnë punën për normalizim të marrëdhënieve. Sigurisht puna vazhdon. Emisari Miroslav Lajçak po punon shumë, ditë e natë, për të përparuar drejt një marrëveshje. Përfaqësuesi i Lartë, fton dy liderët së shpejti në Bruksel për të vazhduar në marrëveshjen që është arritur dhe të diskutohet në pikëpamje më të madhe. E ajo është drejt normalizimit të marrëdhënieve, bazuar në propozimin e lehtësuesit BE-së”, ka shtuar ai.

Ndërkohë, për takimin i radhës mes Kurtit dhe Vuçiqit optimizëm ka edhe në Kosovë, në mënyrë që të vazhdohet për diskutime për dokumentin franko-gjerman.

“Marrëveshja e arritur gjatë së mërkurës në Bruksel për dikë është vetëm dramë, e cila do të mund të arrihej pa tërë këtë zhurmë”, është shprehur Ymeri.

“Kosova dhe Serbia kanë arritur dakordim që të mos të prodhohen më targat ilegale e që Kosova të pezullojë të gjitha veprimet sa i përket të njëjtave”, ka potencuar Muhaxhiri.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika