Organet e printuara në 3D, një trend në rritje

Një teknikë e re e mjekësisë moderne ka potencialin për të ndihmuar pacientët që janë duke pritur për indet dhe organet

Alexa, pacienti, para operacionit, dhe 30 ditë pas operacionit. Realizim nga Dr. Arturo Bonilla, Instituti i veshit Microtia-Congenital

Për shkak të mungesës globale të organeve dhe dhuruesve të kufizuar të organeve, mijëra pacientë kanë nevojë për organe dhe inde në rastet e lëndimeve të rënda, sëmundjeve ose kushteve gjenetike. Shumë prej këtyre pacientëve vdesin para se të bëhen transplantet.

Një fushë në zhvillim e quajtur “inxhinieria e indeve” punon në prodhimin e indeve artificiale dhe zëvendësuesve të organeve si zgjidhje të përhershme për dëmtimin e organeve.
Studiuesit e inxhinierisë biomjekësore po zhvillojnë struktura 3D të përkohshme të organeve të quajtura “skela”.
Këto mund të ndihmojnë në rigjenerimin e indeve të dëmtuara dhe potencialisht të çojnë në krijimin e organeve artificiale.

Përafërsisht, 22.6 milionë pacientë kërkojnë ndërhyrje neurokirurgjikale çdo vit në mbarë botën për të trajtuar dëmtimin e sistemit nervor periferik. Ky dëm shkaktohet kryesisht nga ngjarje traumatike si aksidentet e automjeteve, dhuna, lëndimet në vendin e punës ose lindjet e vështira.

Parashikohet që kostoja e riparimit dhe rigjenerimit global të nervave do të arrijë në më shumë se 400 milionë dollarë deri në vitin 2025.

Teknikat aktuale kirurgjikale lejojnë që kirurgët të riorganizojnë skajet nervore dhe të inkurajojnë rritjen e numrit të neuroneve.

Studimet mbi minjtë kanë treguar se, nëse një dëmtim shkatërron më shumë se dy centimetra nerva, hendeku nuk mund të kapërcehet siç duhet dhe mund të rezultojë në humbjen e funksionit ose ndjenjës së muskujve.

Lëndimet e mëdha nervore (më të mëdha se 2 cm) kanë nevojë për një skelë për të vepruar si një urë për të lidhur dy anët e nervit të dëmtuar

Qelizat mund të komunikojnë lehtësisht me njëra-tjetrën dhe të fillojnë rigjenerimin, ndërsa alginati i printuar në 3D ofron një mbështetje të përkohshme për to.

Studiuesit po shkojnë drejt zbatimit të strukturave të printuara 3D për pacientët që vuajnë nga lëndime nervore, si dhe dëmtime të tjera.

Pasi struktura e fabrikuar e alginatit është implantuar në një pacient, pyetja kryesore është nëse ajo ka stabilitet të mjaftueshëm mekanik për të toleruar forcat e aplikuara nga indet në trup.

Një grua 20-vjeçare, e cila ka lindur me një vesh të djathtë të vogël dhe të paformuar, ka marrë një implant veshi të printuar 3D të bërë nga qelizat e saj. Ekspertët e pavarur thanë se transplanti, pjesë e provës së parë klinike të një aplikimi të suksesshëm mjekësor të kësaj teknologjie, ishte një përparim mahnitës në fushën e inxhinierisë së indeve.

Veshi i ri u printua në një formë që përputhej saktësisht me veshin e majtë të gruas, sipas “3DBio Therapeutics”, një kompani e mjekësisë rigjeneruese me bazë në Queens.

Një punëtor në 3DBio Therapeutics në Long Island City, Queens, aplikoi lëndë ushqyese në një implant veshi mostër në një dhomë të pastër

“Veshi i ri, i transplantuar në mars, do të vazhdojë të rigjenerojë indet e kërcit, duke i dhënë pamjen dhe ndjesinë e një veshi natyral”, ka thënë kompania.

“Është padyshim një punë e madhe,” ka thënë Adam Feinberg, një profesor i inxhinierisë biomjekësore, shkencës dhe inxhinierisë së materialeve në Universitetin “Carnegie Mellon”.

Dr. Feinberg, është një bashkëthemelues i “FluidForm”, një kompani e mjekësisë rigjeneruese që përdor, gjithashtu, printimin 3D. “Ajo tregon se kjo teknologji nuk është më një ‘nëse’, por një ‘kur’,” tha ai.

Prova klinike, e cila përfshin 11 pacientë, është ende në vazhdim, dhe është e mundur që transplantet mund të dështojnë ose të sjellin komplikime të paparashikuara shëndetësore. Por, meqenëse qelizat kanë origjinën nga indet e vetë pacientit, veshi i ri nuk ka gjasa të refuzohet nga trupi, thanë mjekët dhe zyrtarët e kompanisë.

Suksesi i 3DBio, shtatë vjet në zhvillim, është një nga disa zbulime të fundit në kërkimin për të përmirësuar transplantet e organeve dhe indeve.

Në janar të këtij viti, kirurgët në Maryland transplantuan zemrën e një derri të modifikuar gjenetikisht te një burrë 57-vjeçar me sëmundje të zemrës, duke ia zgjatur jetën për dy muaj. Shkencëtarët po zhvillojnë, gjithashtu, teknika për të zgjatur jetën e organeve të donatorëve, në mënyrë që ato të mos shkojnë dëm.

Mjekët zviceranë raportuan këtë javë se një pacient që mori një mëlçi njerëzore që ishte ruajtur për tri ditë, ishte ende i shëndetshëm një vit më vonë.

Dr. Arturo Bonilla, një kirurg rindërtues i veshit pediatrik në San Antonio që kreu operacionin

“Kjo është kaq emocionuese, ndonjëherë më duhet ta zbut veten pak,” ka thënë Dr. Arturo Bonilla, një kirurg rindërtues i veshit pediatrik në San Antonio, i cili kreu operacionin e implantit të gruas.

Prova u financua nga 3DBio Therapeutics, por Dr. Bonilla nuk ka asnjë aksion financiar në kompani. “Nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, kjo do të revolucionarizojë mënyrën se si bëhet kjo,” ka thënë ai.

Një vesh artificial i printuar 3D i bërë nga biomateriali dhe qeliza

I gjithë kërkimi dhe prodhimi zhvillohet nën një çati, në një ndërtesë të re, të thjeshtë me tulla në Queens, të pajisur me “dhoma të pastra” higjienike, të pajisura me teknikë të maskuar të veshur me kominoshe, dorëza dhe çizme.

Pacienti që mori veshin e ri ishte një nga të parët që pati një transplant të suksesshëm si pjesë e provës klinike të drejtuar nga Dr. Bonilla. (Vullnetarët e provës po regjistrohen gjithashtu në Qendrën Mjekësore “Cedars-Sinai” në Los Angeles.)

Kirurgu filloi duke hequr gjysmën e një grami kërc nga mbetja e veshit mikrotia të gruas. Ai më pas e dërgoi atë, së bashku me një skanim 3D të veshit të saj të shëndetshëm, nga San Antonio në ndërtesën 3DBio në Long Island City, Queens.

Në objekt, kondrocitet e pacientit (qelizat përgjegjëse për formimin e kërcit) u izoluan nga kampioni i indeve dhe u rritën në një grumbull të veçantë lëndësh ushqyese, duke u shumuar në miliarda qeliza.

Qelizat e gjalla u përzien më pas me biobojën e kompanisë me bazë kolagjenin, “si copëza çokollate të përziera në akullore me brumë biskotash”, sipas Nathaniel Bachrach, zyrtarit kryesor shkencor të 3DBio.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika