OSBE: Autorët e sulmit ndaj Policisë së Kosovës të sillen para drejtësisë

Pas sulmeve ndaj zyrtarëve të Policisë së Kosovës në veri të vendi, ka reaguar edhe Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE)

Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE)

Sulmi ndaj automjeteve të Policisë së Kosovës i së martës së 26 prillit është dënuar edhe nga Misioni i OSBE-së në Kosovë.

OSBE nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter, ka kërkuar që autorët e këtij akti të vihen para drejtësisë.

“Dënojmë sulmin e fundit ndaj Policisë së Kosovës dhe u bëjmë thirrje institucioneve përkatëse ta hetojnë atë”.

”Sundimi i ligjit duhet të respektohet nga të gjithë dhe përgjegjësit të sillen para drejtësisë, ndërsa mesazhet publike duhet të zbusin tensionet dhe të inkurajojnë komunikim më të mire”, thuhet në reagimin e OSBE-së.

Paraditën e 26 prillit është sulmuar Policia e Kosovës në fshatin Zupçe të Zubin Potokut.

Nuk është raportuar për ndonjë zyrtar të lënduar, por vetëm dëme materiale në automjet zyrtare.

Vetura e Policisë së Kosovës e sulmuar nga armë zjarr

Sulmohet sërish policia në veri

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika