OSBE bën thirrje për lirimin e katër zyrtarëve të saj të arrestuar në Ukrainën lindore

OSBE ka bërë të ditur se disa antarë të stafit të saj janë ndaluar të shtunën, por ende nuk ka ndonjë konfirmim se nga kush janë ndaluar, edhe pse zonat e Donetskut dhe Luhanskut janë vazhdimisht nën kontrollën e separatistëve

OSBE

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka bërë thirrje për lirimin e menjëhershëm të katër anëtarëve të Misionit të saj Special të Monitorimit (SMM) në Ukrainë, të cilët janë ndaluar në zonat Donetsk dhe Luhansk.

Sekretarja e Përgjithshme e OSBE-së Helga Maria Schmid

Të hënën, një zëdhënës i OSBE-së i tha CNN-it se “ende po punonin për të siguruar lirimin e stafit të misionit të tyre”.

Më 31 mars, mandati i OSBE-së SMM në Ukrainë skadoi pasi Rusia e cila është një nga 57 shtetet pjesëmarrëse të organizatës bllokoi zgjatjen e tij, por SMM-i ka vazhduar të operojë në një kapacitet administrativ në Ukrainë.

Sekretarja e Përgjithshme e OSBE-së, Helga Maria Schmid, tha se stafi i SMM-së i ishte nënshtruar “kanosjes, ngacmimit dhe retorikës armiqësore publike” në zonat separatiste të mbështetura nga Rusia në Donetsk dhe Luhansk pas rënies së mandatit.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika