Osmani: Ashtu siç diti Rugova të ndërtojë miq e aleatë, ashtu do t’i ruajmë këto aleanca edhe në rrugën tonë përpara

Në një deklaratë për media pas homazheve, presidentja Osmani ka thënë se Kosova do të vazhdojë të ruajë aleancat e ndërtuara nga Rugova, të cilin e quajti edhe “ati themeltar” i Republikës së Kosovës. Ndërkaq, Kurti tha se ish-presidenti Rugova do të kujtohet për qëndrimin intelektual të tij, qasjen paqësore dhe jo vetëm

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti në homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti kanë bërë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova me rastin e 17-vjetorit të vdekjes së tij.

Në një deklaratë për media, presidentja Osmani ka thënë se Kosova do të vazhdojë të ruajë aleancat e ndërtuara nga Rugova, të cilin e quajti edhe “ati themeltar” i Republikës së Kosovës.

“Sot, në këtë përvjetor të shkuarjes në amshim të atit themeltar të Republikës së Kosovës, Presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova, e përkujtojmë me mall njeriun i cili i dha zë kërkesave, të drejtave të popullit të Kosovës për liri e pavarësi. Natyrisht, që pikërisht trashëgimia që ai la pas do të na shërbejë si dritë udhërrëfyese në përpjekjet tona të pandalura që ta forcojmë shtetin tonë, shtetin që u ndërtua me aq shumë mund e sacrificë të shumë burrave e grave të Republikës së Kosovës. Prandaj, ashtu siç diti presidenti Rugova të ndërtojë miq e aleatë të cilët e mbështetën Kosovën në ditët më të rënda e më të errëta të saj, ashtu do t’i ruajmë këto aleanca edhe në rrugën tonë përpara, përderisa Kosova vazhdon të përballet me sfida”, ka deklaruar Osmani.

Kjo e fundit tha se trashëgimia e Rugovës do të rrojë edhe në brezat pasardhës.

Përgjatë homazheve, Osmani u shoqërua edhe nga Kurti i cili tha se ish-presidenti Rugova do të kujtohet për qëndrimin intelektual të tij, qasjen paqësore dhe jo vetëm.

“Bashkë me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, vendosëm lule të freskëta dhe bëmë homazhe këtu në Prishtinë te varri i presidentit Ibrahim Rugova. Presidentit të parë të Republikës së parë të Kosovës dhe presidentit të parë të Kosovës së çliruar. 21 janari është ditë e ftohtë dhe është një ditë në të cilën teksa e përkujtojmë presidentin Ibrahim Rugova, e kujtojmë atë për qëndrimin intelektual, për sjelljen paqësore, për qasjen humaniste, për ndërkombëtarizimin e çështjes së Kosovës dhe për kombëtarizimin e rezistencës civile”, deklaroi Kurti.

Rugova ka ndërruar jetë më 21 janar të vitit 2006 dhe është varrosur me nderime të larta shtetërore e ushtarake.

17 vjet nga vdekja e ish-presidentit Ibrahim Rugova

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika