Osmani e krahason Vuçiqin me Millosheviqin, thotë se Serbia s’është e interesuar për stabilitet

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka krahasuar gjuhën e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, me atë të ish-kryetarit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq.

Kur pyetet për deklaratën fyese të Vuçiqit i cili i kishte krahasuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin e Malit të Zi, me mushkonja, Osmani ka thënë se nuk pret asgjë tjetër nga një njeri që e përkrah Millosheviqin.

“Akoma nuk e ka dënuar asnjë nga krimet e Millosheviqit. Ne një ndër masakrat do ta përkujtojmë në Mitrovicë, deri në mes te qershorit ka përkujtime të masakrave. Një njeri qe e përkrah Millosheviqin s’presim që do flasë me argumente”, tha ajo gjatë një vizitë të enjten në Mitrovicë.

Teksa ka komentuar furnizimin e Serbisë me armë nga Kina, Osmani e ka quajtur shqetësuese, pasi sipas saj, Serbia nuk është e interesuar për stabilitet.

“Armatimi i Serbisë nuk po ndodh vetëm tani, tani ka marrë përmasa shqetësuese por siç e dini në raport me Kinën dhe Rusinë janë duke e rritur armatimin e tyre minimum në 10 vjetët e fundit dhe kjo tregon se Serbia nuk është e interesuar për paqen dhe stabilitetin e rajonit tonë”.

Ndryshe, më 13 prill, shqetësimeve të kryeministrit Kurti, dhe presidentit Gjukanoviq, që Serbia ka blerë mbrojtje kundërajrore nga Kina, iu është përgjigjur presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Ai përmes një video-mesazhi, e ka krahasuar Kurtin dhe Gjukanoviqin me insekte, duke thënë se, sa për Kosovën dhe Malin e Zi, do të kishin blerë sprej kundër mushkonjave dhe jo raketa.

“Do të ishte më mirë të blinim sprej ‘autan’ për t’u mbrojtur nga tufa mizash apo mushkonjash, sesa nga çdo forcë ajrore që ata zotërojnë”.

Ai ka thënë Serbia nuk ka blerë sistem mbrojtës kundërajror për t’u ruajtur nga Kosova dhe Mali i Zi, sepse sipas tij, këto dy vende nuk kanë forcë ajrore për të sulmuar Serbinë.

Ndërkaq, në natën mes tetë dhe nëntë prillit, avionët transportues të forcave ajrore kineze fluturuan mbi Serbi.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Zhao Lijian, kishte deklaruar në një konferencë për media se Kina “ka dërguar së voni furnizime të rregullta ushtarake” në Serbi.

Sipas tij, dërgesa kishte qëllim “zhvillimin e bashkëpunimit dypalësh ndërmjet Kinës dhe Serbisë”.

Vuçiq i krahason me mushkonja Kurtin e Gjukanoviqin

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika