Osmani: Kosova do të jetë më afër BE-së nga janari i vitit tjetër

Presidentja e Kosovë, Vjosa Osmani, pas takimit me komisionerin për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Oliver Varhleyi, në konferencën për media ka thënë se janë duke punuar dhe forcuar bashkëpunimin me BE-në dhe rrugën drejt Bashkimit Evropian.

“Vendi ynë që nga fillimi i luftës brutale të Rusisë kundër Ukrainës ka vendosur sanksione dhe ka ofruar ndihmë, dhe do vazhdojë përpjekjet tona për ta mbrojtur demokracinë dhe vlerat që na bashkojnë”, ka deklaruar Osmani gjatë konferencës për media.

“Sundimi i ligjit nuk është vetëm prioritet në letër, por angazhimi i të gjithë liderëve institucional dhe i punës sime si presidente e [Kosovës]”

“Angazhimi ynë për ta forcuar Policinë dhe institucionet e tjera janë tejet të rëndësishme, por edhe prioritet i institucioneve tona, në këto përpjekje të përbashkëta BE-në ka përkushtimin tonë të plotë”.

Sipas saj, Kosova nga janari i vitit 2024 do të udhëtojë pa viza pas liberalizmit të vizave.

“A siç e dini pas vonesave të gjata e të padrejta, Kosova do jetë më afër BE-së nga janari i vitit tjetër, sepse më në fund do hyjë në fuqi vendimi për vizat”, ka thënë Osmani.

 

Shija e redaktorit

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Të fundit nga rubrika