Osmani kujton gratë e burrat dhe fëmijët e pafajshëm të Reçakut që u masakruan nga aparati shtetëror i Serbisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në 24-vjetorin e masakrës së Reçakut ka thënë se ky kishte qenë një krim i qëllimshëm ndaj të pafajshmve.

Osmani tha se regjimi i ish-udhëheqësit të aparatit kriminal të shtetit të Serbisë, Sllbodan Milloshovç-it në Reçak kishte masakruar 45 persona të pafajshëm.

“24 vjet më parë, ku shumë gra, e burra dhe fëmijë të pafajshëm ku 45 persona u masakruan qëllimisht dhe pa mëshirë, në Reçak nga regjimi gjenocidal i Millosheviqit”.

“Aktet barbare në Reçak dhe anembanë Kosovës bënë bashkë botën demokratike për t’u dhënë fund këtyre krimeve”, ka shkruar Osmani në Twiter.

Presidentja e Kosovës ka përfunduar duke theksuar se “sot ne nderojmë kujtimin e tyre”.

Republika e Kosovës ende nuk e ka paditur Serbinë për gjenocid.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika