Osmani merr pjesë në darkën e organizuar nga Pelosi

Vjosa osmani në Shtetet e Bashkuar të Amerikës, (SHAB), nuk është pritur nga homologu i saj presidenti i SHBA-ve Joe Biden, por vetëm me rangun e ulët diplomatik dhe me organizatorët e takimeve të liderëve të Konferencës së Sigurisë së Munihut

Presidentja Vjosa Osmani

Presidentja Vjosa Osmani, gjatë përmbylljes se vizitës së saj në SHBA, mori pjesë në darkën e shtruar nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, për nder të takimit të liderëve të Konferencës së Sigurisë së Munihut.

Është bërë e ditur se Osmani dhe Pelosi, temë të diskutimit kishin gjendjen aktuale të sigurisë në Evropë e në veçanti të Ballkanit.

Në këtë drejtim u potencua rëndësia e partneritetit dhe komunikimit të vazhdueshëm në të dyja anët e Atlantikut për garantimin e paqes dhe stabilitetit.

Në darkë presidentja Osmani pati rastin të takohet edhe me kryeministrin e Bullgarisë, Kiril Petkov, senatorët Bob Menendez e Lindsay Graham, kongresistin Gregory Meeks, si dhe zyrtarë e të ftuar të tjerë.

Presidentja  Vjosa Osmani, po qëndron në Uashington me ftesë të organizatorëve të takimit të liderëve të Konferencës së Sigurisë së Munihut.

Ndërsa në të kaluarën krerët e shtetit të Kosovës janë pritur në Shtëpinë e Bardhë.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika