Osmani në ditën e kushtetutës bën thirrje për mbrojtje të sovranitetit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Sot (e shtune) më 9 prill janë bërë 14 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, e cila pas ratifkimit hyri në fuqi më 15 qershor 2008.

Kushtetuta e Kosovës ka gjithsej 14 kapituj dhe 162 nene.

“Në përvjetorin e Kushtetutes, sikurse edhe çdo ditë tjetër, duhet veprojmë, të sillemi e të ecim, siç thuhet në aktin më të lartë juridik: ta ruajmë dhe mbrojmë sovranitetin, i cili buron nga populli dhe i takon popullit. Urime Dita e Kushtetutës!”, ka shkruar Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në rrjetin social Facebook.

Kushtetuta e Kosovës

Në Kushtetutën e Republikes së Kosovës thuhet se liderët politikë janë të vendosur për të ndërtuar një shtet të lirë, të përkushtuar për krijimin e një shteti të qytetarëve të barabartë.

Të zotuar që Kosova do të jetë shtet i prosperitetit social dhe të bindur që shteti i Kosovës do të jetë anëtar i denjë i familjes së shteteve paqedashëse në botë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika