Osmani në mes të Beogradit ngre çështjen e pasivizimit të adresave të shqiptarëve në Luginë

Kryediplomati shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ka qëndruar në Beograd për një vizitë pune në rolin e kryesuesit të OSBE-së. Osmani ka mbështetur dialogun Beograd-Prishtinë të ndërmjetësuar nga BE-ja dhe ka theksuar rëndësinë e bashkëpunimit konstruktiv. Ai ka folur edhe për pasivizimin e adresave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani

“Të adresohen çështjet e integrimit të mëtejmë të komunitetit etnik shqiptar në shoqërinë serbe përmes planit shtatë pikash, si dhe të merren parasysh shqetësimet e ngritura nga komunitetet lidhur me pasivizimin e adresave që shpresojmë të adresohen brenda kornizës kushtetuese të Serbisë”.

Kështu është shprehur të enjten kryediplomati shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në Beograd, ku po qëndron në vizitë pune në rolin e kryesuesit të OSBE-së.

Osmani, mes tjerash, në konferencën për media ka thënë se dialogu dhe bashkëpunimi konstruktiv duhet të jenë imperativ, duke shprehur mbështetje të fuqishme të OSBE-së për dialogun Beograd-Prishtinë, të ndërmjetësuar nga BE-ja.

Në këtë kontekst iu referua edhe rëndësisë së takimit, i cili u mbajt në Ohër, me çka edhe më tej u hap rruga për normalizimin e marrëdhënieve.

Më poshtë mund ta dëgjoni deklaratën e tij:

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika