Osmani në Moldavi, pritet të takohet me Macron-in dhe Scholz-in

E para e vendit do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në Kishinau të Moldavisë, me rastin e Samitit të dytë të Komunitetit Politik Evropian (EPC). Në kuadër të tij, ajo pritet të takohet me Macron-in dhe Scholz-in për të diskutuar për zhvillimet në veri të vendit

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka bërë të ditur se së bashku me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, do të bisedojnë me presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.

Këto takime do të zhvillohen ndaras, në kuadër të Komunitetit Politik Evropian në kryeqytetin moldav, Kishinau.

Sa u përket zhvillimeve në komunat në veri të Kosovës, Macron-i ua ka lënë përgjegjësinë autoriteteve kosovare.

“Ka një përgjegjësi të qartë të autoriteteve kosovare në situatën aktuale dhe mungesë respekti për një marrëveshje që është e rëndësishme dhe është mbyllur disa javë më parë”, ka thënë ai, të mërkurën.

Si pasojë e këtyre zhvillimeve, kritika për Kosovën erdhën edhe nga radhët e SHBA-së me ç’rast, u anulua edhe pjesëmarrja e vendit në një stërvitje ushtarake të NATO-s “Defender 23”.

Serbët në veri kanë filluar protestën të premten e 26 majit. Të njëjtit nuk po lejonin kryetarët të futeshin në objektin e komunës. Protestuesit me maska e edhe ata pa maska kanë ushtruar dhunë ndaj pjesëtarëve të KFOR-it, Policisë së Kosovës dhe ekipeve të gazetarëve.

Deri tani, dy vetura të RTV Dukagjini janë vandalizuar.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika