Osmani në përkujtim të masakrës së Reçakut: Serbia ka tendenca për ta falsifikuar historinë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në përkujtim të masakrës së Reçakut ka thënë se mizoria e regjimit të Millosheviqit ndaj civilëve shqiptarë, mori trajtën më çnjerëzore, por sipas saj, shënoi një moment në të cilin vetëdija ndërkombëtare u zgjua përfundimisht

Presidentja e Kosovës,Vjosa Osmani në Reçak, foto KP

Në akademinë përkujtimore të Masakrës së Reçakut, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se shteti serb ka tendenca të mëdha për ta falsifikuar historinë e luftës në Kosovë.

Ajo ka shtuar se më 15 janar 1999, u krye një prej krimeve më monstruoze të makinerisë vrastare të Sllobodan Millosheviqit, por ishte edhe moment kthese në histori.

“Mizoria e regjimit të Millosheviqit ndaj civilëve shqiptarë, mori trajtën më çnjerëzore, por shënoi një moment në të cilin vetëdija ndërkombëtare u zgjua përfundimisht. Kjo masakër bëri që qendrat vendimmarrëse demokratike të mobilizoheshin, që ta mbronin një popull që po vuante nën kthetrat e një regjimi gjenocidal, por edhe për të dëshmuar se qytetërimi perëndimor nuk mund të dorëzohej para hegjemonive, prandaj Kosova duhej të ndihmohej dhe të mbrohej”, është shprehur Osmani.

Presidentja, gjithashtu, ka thënë se krimet e kryera në Reçak, ia dëshmuan botës tragjedinë e madhe që po e përjetonin shqiptarët.

Ajo ka përmendur edhe ish-shefin e OSBE-së, William Walker, të cilin, ajo e ka quajtur si zëri i viktimave dhe i gjithë Kosovës në kohët më të rënda të historisë së vendit.

“Të masakruarit mbase do të vriteshin për së dyti nga propaganda e makinerisë e gënjeshtrës informative, që atë kohë e udhëhiqte presidenti aktual i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sikur ish-shefi verifikues i OSBE-së, William Walker, të mos kishte lëshuar një kushtrim gjithandej. Ambasadori Walker u shndërrua në zërin e viktimave dhe zërin e gjithë Kosovës në kohët më të rënda të historisë sonë”, ka thënë Osmani.

Ndër të tjera, ajo ka thënë se institucionet e Kosovës e kanë detyrim për të siguruar drejtësi për të gjitha viktimat gjithandej Kosovës.

“Historia e gjithsecilit prej tyre është histori e vetë Kosovës”, është shprehur Osmani.

Tutje, presidentja Osmani ka thënë se 45 civilët e masakruar 24 vjet më parë në Reçak të Shtimes, trokasin çdo ditë në ndërgjegjen e secilit për drejtësi.

“Sot kur i kujtojmë me dhembje të dashurit tanë, të cilëve makineria e dhunës ua këputi jetën vetëm e vetëm sepse ata ishin shqiptarë, sepse donin të jetonin të lirë, detyrimi për të siguruar drejtësi për ta e për të gjitha viktimat gjithandej Kosovës, bëhet synimi ynë më i madh më i rëndësishëm. Sepse historia e secilit prej tyre, është historia e Kosovës”, ka deklaruar presidentja.

Ndërkaq, ajo ka deklaruar se ende nuk dihet fati i mbi 1 mijë e 600 të zhdukurve me dhunë në Kosovë gjatë luftës.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika