Osmani nga Krusha e Madhe: Kosova bëri luftë të drejtë, ndërsa Serbia kreu gjenocid

“Plagët e Krushës së Madhe janë ende të hapura, fati i Ukshin Hotiti mbetet ende i pazbardhur, i tillë mbetet edhe fati i 64 banorëve të tjerë të Krushës së Madhe. Sot dhe gjithnjë nuk do të ndalemi së kërkuari drejtësi, dhe fati i tyre të zbardhet”, ka thënë Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe.

Pas homazheve, Osmani ka thënë se plagët e Krushës së Madhe janë ende të hapura, fati i Uksin Hotit është ende i pazbardhur sikur i 64 banorëve të Krushës, por që Kosovë nuk do të ndalet së kërkuari drejtësi.

“Plagët e Krushës së Madhe janë ende të hapura, fati i Ukshin Hotiti mbetet ende i pazbardhur, i tillë mbetet edhe fati i 64 banorëve të tjerë të Krushës së Madhe. Sot dhe gjithnjë nuk do të ndalemi së kërkuari drejtësi, dhe fati i tyre të zbardhet”, ka thënë Osmani.

Osmani ka theksuar se Kosova ka bërë luftë të drejtë, ndërsa Serbia ka kryer gjenocid, e Kosova duhet ta mbrojë këtë të vërtetë.

“Ne duhet të angazhohemi që ta mbrojmë të vërtetën që po tentohet të tjetërsohet. E vërteta është një dhe vetëm një, Kosova bëri luftë të drejtë, ndërsa Serbia kreu gjenocid ndaj Kosovës. Krusha e Madhe është një nga rrëfimet më të tmerrshme të vendit tonë”, ka thënë Osmani.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika