Osmani: Nga momenti që jam bërë nënë, edhe nevojat e përditshme i shoh me një ndjeshmëri shumë më të madhe

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në
Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në "Radar" të Radio Dukagjini

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se nevojat e çdoditshme të qytetarëve i sheh me një ndjeshmëri shumë më të madhe, që nga momenti kur është bërë nënë.

Në emisionin “Radar” të Radio Dukagjini, Osmani ka deklaruar se ndjeshmëria është ajo e cila duhet konsideruar si forcë.

“Të jesh i ndjeshëm me familjet, në raport me ata që i do…në raport me vuajtjet e popullit tënd, në raport me nënat që kanë humbur fëmijët e tyre, me kërkesat e qytetarëve, unë mendoj se është forcë. Nuk e shoh si dobësi. Prandaj edhe kushdo që tenton, sidomos në raport me gratë, ndjeshmërinë ndaj nevojave të qytetarëve dhe dhimbjes së tyre ta paraqesë si dobësi, unë nuk pajtohem në asnjë moment me këtë vlerësim. Përkundrazi, mendoj se sa më shumë i ndjen ato nevoja, ato dhimbje, aq më mirë punon, sepse nuk është teknike dhe administrative puna jote. Pikërisht, ndjeshmëria të bën më të fortë”, ka deklaruar Osmani.

Tutje, presidentja ka theksuar se një virtyt i tillë e bën vetë punën një kauzë jetësore.

“Nga momenti që jam bërë nënë, jo vetëm që jam bërë shumë më e fortë, mendoj se nënat janë qeniet më të forta në botë, por në të njëjtën kohë edhe nevojat e çdoditshme, problemet e çdoditshme i sheh me një ndjeshmëri shumë më të madhe. Pastaj edhe rrjedhimisht edhe përpjeket janë shumë më të mëdha. Nuk është vetëm punë, por edhe kauzë…kauzë jetësore”, ka thënë Osmani.

Vizita e Osmanit në ambientet e Dukagjinit vjen me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Presidentëve.

Për të parë intervistën e plotë, kliko këtu.

Për kanalin e Radio Dukagjini në YouTube, kliko këtu.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika