Osmani: Partneriteti me SHBA-të është i palëvizshëm

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani

Agjencia e Qeverisë Amerikane, Korporata e Sfidave të Mijëvjecarit dhe Qeveria e Kosovës, sot kanë lansuar programin “Kompakt”, i cili do të mundësojë zgjidhje të energjisë së pastër, për të përmirësuar gjendjen e energjisë në Kosovë. Programi Kompakt, është investimi më i madh në sektorin energjisë në dekadat e fundit, me një shumë prej 236.6 milionë dollarësh amerikan.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani në një fjalë rasti nga ky event ka thënë se ky projekt përveç bashkëpunimit përbën edhe fuqizimin e Kosovës si dhe mbështetja e pa kompromis e SHBA-ve.

“Këtu jemi mbledhur për të filluar zyrtarisht “Kompaktin” në Kosovë, ku në esencë ky event përveç bashkëpunimit përbën edhe fuqizim për vendin tonë. Nuk është vetëm një grand është mbështetja e pa kompromis mes dy shteteve tona dhe qytetarëve tona. Bashkëpunimi mbi vlerat e demokracisë. ShBA-të vazhdimisht kanë mbështetur Kosovën në ditët më të vështira të saj. Kompakti që po lansojmë nuk është veç investim në energji dhe ekonomi por në të ardhmen e Kosovës dhe të njerëzve të saj.  Jemi në rrugën për ruajtje të energjisë së ripërtrishme dhe ruajtjen e sigurisë së energjisë. Kosova mbetet në ballë të këtyre inovacioneve”, tha Presidentja e vendit, Vjosa Osmani.

Presidentja ka falënderuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës për mbështetjen e vazhdueshme dhe se partneriteti i Kosovës me SHBA-të është i palëvizshëm.

“Rëndësia e kompaktit të MCC do ta përdorë si katalist në zhvillimin ekonomik të tërheq investitorë. Ky kompakt është riafrimim i partneritetin egzoatencial. Së bashku po dërgojmë një mesazh të qartë, partneriteti i jonë është i palëvizshëm. Në emër të populli të Kosovës ju falenderoj”, tha Osmani.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika