Osmani pas takimit me Escobar dhe Lajçakun: Zgjidhja është e mundur përmes dialogut

Sipas kryediplomatit të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, zgjidhja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është e mundur përmes dialogut

Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani

Ministri Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ka treguar se ka biseduar me të dërguarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar dhe me të dërguarin Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, për marrëveshjen ndërmjet të Kosovës dhe Serbisë.

Sipas Osmanit, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyjave vendeve ka marrëveshje që mund të përdoren si model.

“Takova Gabriel Escobar & Miroslav Lajçakun në Ohër. Diskutuan rëndësinë e arritjes së një marrëveshjeje një mes të Kosovës dhe Serbisë me ndihmën e vlefshme nga ShBA-ja dhe BE-ja”, ka shkruar Osmani.

“Marrëveshja e Ohrit, Traktati i Miqësisë dhe Marrëveshja e Prespës si shembull, që zgjidhja është e mundur përmes dialogut”, ka përfunduar Osmani.

Shija e redaktorit

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

Të fundit nga rubrika