Osmani për planin evropian: Fjalën përfundimtare duhet ta thotë Kuvendi në përputhje me procedurat kushtetuese

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim përfaqësuesin Special të BE-së, Miroslav Lajçak, me të cilin, ka diskutuar për zhvillimet e fundit në procesin e dialogut me Serbinë

Takimi mes presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe Përfaqësuesit Special të BE-së, Miroslav Lajçak, 9 mars 2023.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas takimit me përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, ka deklaruar se fjalën përfundimtare për një marrëveshje me Serbinë duhet ta japë Kuvendi i Kosovës në përputhje me procedurat kushtetuese.

Siç ka njoftuar Zyra e Presidencës, gjatë takimit të tyre është diskutuar për zhvillimit e fundit në procesin e dialogut me Serbinë.

Presidentja Osmani ka ritheksuar se Republika e Kosovës mbetet e angazhuar për një proces, i cili i kontribuon paqes afatgjate, sigurisë dhe prosperitetit të qëndrueshëm në rajon.

Po ashtu, Osmani ka potencuar se aneksi i zbatimit të marrëveshjes bazë, të dakorduar në Bruksel, duhet të jetë në frymën e parimeve të miratuara në Kuvendin e Kosovës, gjegjësisht, paprekshmërisë së sovranitetit, integritetit territorial, kushtetutshmërisë dhe funksionalitetit të shtetit të Kosovës.

Osmani ka theksuar se aneksi i zbatimit të marrëveshjes bazë, të rënë dakord në Bruksel, duhet të jetë në frymën e parimeve të miratuara në Kuvendin e Kosovës, përkatësisht të pacenueshmërisë së sovranitetit, integritetit territorial, kushtetutshmërisë dhe funksionalitetit të shtetit të Kosovës.

“Tutje, Presidentja Osmani ka thënë se Kosova mbetet palë konstruktive në procesin e dialogut dhe e koordinuar me partnerët e saj, ndërsa ka ritheksuar se fjalën përfundimtare rreth një marrëveshjeje duhet ta thotë Kuvendi i Kosovës në përputhje me procedurat kushtetuese”, thuhet në njoftim.

Gjithashtu, Osmani ka mirëpritur vendimin e Këshillit të Bashkimit Evropian, ku në mënyrë unanime është miratuar e drejta e qytetarëve të Kosovës për të udhëtuar në shtetet e zonës Schengen pa vizë.

Pas takimit me presidenten Osmani, i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Lajçak, është nisur drejt objektit të Kryeministrisë, ku pritet të takohet me kreun e Qeverisë, Albin Kurti.

Lajçak gjatë vizitës në Prishtinë pritet të takohet edhe me krerët e partive opozitare.

Vizita e Lajçakut në Prishtinë dhe Beograd pason takimin e 27 shkurtit, kur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, e pranuan planin evropian për normalizimin e raporteve.

Bartësit e dialogut, po ashtu, u shprehën të gatshëm të punojnë në planin për zbatimin e këtij propozimi.

Rundi i ri i dialogut është caktuar të mbahet më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut, dhe, sipas BE-së, qëllimi kryesor tani është që palët të arrijnë pajtim rreth një plani si dhe modaliteteve për zbatimin e propozimit evropian.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika