Osmani për vdekjen e diplomatit amerikan: Shërbeu në ditët më të errëta të Kosovës

Pas vdekjes së diplomatit të parë amerikan në Kosovën e pasluftës, John Menzies, ka reaguar presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila ka theksuar se Menzies ka shërbyer në ditët më të rënda për Kosovën.

Ajo përmes një postimi në llogarinë e saj në Twitter, ka shprehur mirënjohjen ndaj punës së Menzies për Kosovën.

“Ambasadori John Menzies, një mik i madh i vendit tonë dhe ish-shefi i Misionit në Kosovë, ka ndërruar jetë, fatkeqësisht. Ai shërbeu në ditët tona më të errëta dhe përforcoi thirrjet tona për paqe dhe pavarësi. Ngushëllime të sinqerta familjes dhe miqve të tij”, ka shkruar Osmani.

Diplomati i parë amerikan në Kosovë ka ndërruar jetë të dielën e 28 marsit.

Pos Kosovës, ai ka shërbyer si ambasador edhe në Bosnjë e Hercegovinë, nga 7 janari deri më 15 dhjetor të vitit 1996.

Për vdekjen e tij ka shkruar edhe ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, e cila përmes një shkrimi në Twitter e ka quajtur Menzies-in mik të Kosovës dhe diplomat parimor.

“Ndihem e thyer nga vdekja e papritur e John Menzies, një mik i vërtetë i Kosovës. Një diplomat i jashtëzakonshëm dhe parimor, John Menzies shërbeu si Shef i Misionit në kohët tona më të vështira pas luftës”, ka shkruar Gërvalla.

Për Gërvallën, Menzies ishte një shkëmb i popullit të Kosovës.

“Nuk do ta harrojmë kurrë”, shtoi ajo.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika