Osmani për vdekjen e ish-kryeministrit japonez: Luajti rol të rëndësishëm në thellimin e lidhjeve Kosovë-Japoni

E para e vendit, Vjosa Osmani, ka reaguar përmes llogarisë së saj në Twitter, për vdekjen tragjike të ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe. Ajo është shprehur e pikëlluar, gjersa ka shkruar se Abe do të mbahet mend si aleat i popullit të Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është shprehur e pikëlluar për vdekjen tragjike të ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe.

Osmani në një postim në Twitter, ka shkruar se Abe ishte një lider i shquar që ka luajtur një rol të rëndësishëm në thellimin e lidhjeve Kosovë-Japoni, dhe do të mbahet mend si aleat i popullit të Kosovës.

“E pikëlluar thellë për vdekjen tragjike të ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe. Ai ishte një lider i shquar që luajti një rol të rëndësishëm në thellimin e lidhjeve Kosovë-Japoni, dhe do të mbahet mend si aleat i popullit të Kosovës.

Mendimet tona janë me familjen Abe dhe popullin e Japonisë”, ka shkruar presidentja Osmani.

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare.

Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri më jetëgjatë i Japonisë, u qëllua prapa gjersa ishte duke mbajtur një fjalim në fushatë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika