Osmani përkujton masakrat në Studenicë dhe Llashticë: Drejtësia është e domosdoshme

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar 25-vjetorin e masakrave në Studenicë dhe Llashticë, të kryera nga forcat serbe, dhe ka thënë se drejtësia për të rënët është e domosdoshme dhe është angazhim "i pareshtur" i tyre

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar 25-vjetorin e masakrave në Studenicë të Istogut dhe Llashticë të Gjilanit.

“25 vite më parë, forcat e regjimit gjenocidal të Serbisë, në një nga ofansivat e tyre për shfarosjen e shqiptarëve dhe spastrimin etnik masakruan 6 të moshuar dhe 4 vajza të mitura të moshës 12-15 vjeçe, të familjeve Lipaj – Zeqiraj në Studenicë të Istogut”, ka thënë Osmani, njofton Presidenca.

Ajo ka thënë se drejtësia është e domosdoshme dhe se nuk do të ndalojnë së të kërkuari atë.

Presidentja është shprehur se në po të njëjtën ditë, “makineria vrastare e Serbisë” në Llashticë të Gjilanit, fillimisht i ka pushkatuar e më pas i ka djegur 13 shqiptarë, ndër të cilët ishte dhe një 2 vjeçar.

“Drejtësia për ta është angazhim i pareshtur i yni. Qoftë i perhershëm kujtimi për të gjithë të rënët për liri!”, thuhet tutje në njoftim.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika