Osmani pritet në Selinë e Shenjtë nga Papë Françesku

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është pritur në Vatikan nga Papë Françesku

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Papë Françesku

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, këtë të hënë është pritur në takim nga Papë Françesku në Selinë e Shenjtë të Vatikanit.

Osmani ka thënë se atë e ka njoftuar për vendosmërinë e Kosovës për ta kultivuar paqen e bashkëjetesën ndërmjet njerëzve.

Po ashtu, presidentja e Kosovës e ka falënderuar Papë Françeskun për vendimin e tij që Administratën Apostolike ta ngrinte në nivel të dioqezës.

“Papën e njoftova me vendosmërinë tonë për ta kultivuar e promovuar më tej paqen, harmoninë dhe bashkëjetesën ndërmjet njerëzve, si vlera të popullit tonë, mbi të cilat janë kultivuar e ruajtur prej afro dymijë vjetësh edhe raportet tona me Selinë e Shenjtë”, ka thënë ai.

May be an image of 6 people, people standing and indoor

“Në mënyrë të veçantë e falënderova Atin e Shenjtë për kujdesin që ai po tregon ndaj Kosovës dhe e falënderova për vendimin e tij të para pesë vjetëve, që Administratën Apostolike ta ngrinte në nivel të dioqezës. Ishte kënaqësi e veçantë po ashtu që të shkëmbeja me të pikëpamjet mbi orientimin euroatlantik të Kosovës dhe progresin e vendit tonë drejt këtij synimi”, ka vijuar ai.

Osmani është shprehur se thellimi i mëtejmë i raporteve me Vatikanin dhe zgjerimi i bashkëpunimit në shumë fusha është orientim i përbashkët.

Synimi i Kosovës për njohje nga Vatikani sipas Osmanit kontribuon në këtë drejtim dhe në avancimin e mëtejmë të raporteve tona shekullore.

Bashkë me presidenten Osmani, në Vatikan po qëndron edhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika