Osmani pritet nga presidenti Mattarella: Ka kaq shumë gjëra që na bashkojnë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka njoftuar se në Selinë e Shenjtë të Vatikanit është mirëpritur nga presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka njoftuar se në Selinë e Shenjtë të Vatikanit është mirëpritur nga presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella.

“Në Romën historike pata kënaqësinë të mirëpritem nga Presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella, me ç’rast u konfirmuan marrëdhëniet miqësore në mes të dy vendeve tona dhe u diskutuan mundësitë e shumta për thellim të bashkëpunimit bilateral”, ka shkruar presidentja Osmani.

Presidentja e vendit ka shtuar se “Me Italinë e historisë së jashtëzakonshme, artit botëror, traditës kulinare e pejsazheve magjepëse ka kaq shumë gjëra që na bashkojnë”.

Pamje nga takimi

“Por, mbi të gjitha na bashkon orientimi ynë i përbashkët për paqe, demokraci e sundim të ligjit. Andaj, së bashku diskutuam për hapjen e kapitujve të rinj të bashkëpunimit si dhe për kontributin tonë të përbashkët për paqe e stabilitet në rajon”, ka theksuar më tej presidentja e vendit, Vjosa Osmani.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, këtë të hënë është pritur në takim nga Papë Françesku në Selinë e Shenjtë të Vatikanit.

Osmani ka thënë se atë e ka njoftuar për vendosmërinë e Kosovës për ta kultivuar paqen e bashkëjetesën ndërmjet njerëzve.

Po ashtu, presidentja e Kosovës e ka falënderuar Papë Françeskun për vendimin e tij që Administratën Apostolike ta ngrinte në nivel të dioqezës.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika