Osmani: Serbia do të vazhdojë t’i shkelë marrëveshjet e dakorduara siç ka bërë në të kaluarën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas dakordimit të Aneksit të Marrëveshjes bazë me Serbinë, ka thënë se nëse dëshirohet zbatim të mirëfilltë të marrëveshjes duhet të ndryshohet qasja akomoduese ndaj regjimit të Serbisë dhe të penalizohet secili tentim i tyre për destabilizim të situatës në terren, si dhe jokonstruktiviteti e bllokada e tyre e vazhdueshme

Presidentja, Vjosa Osmani (Foto: Valdrin Xhemaj/pixells)

Bekim Kupina këshilltari i Presidentes së Kosovës për RTV Dukagjinin, ka treguar se çfarç pritjesh ka  presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas dakordimit të Aneksit të Marrëveshjes bazë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kupina ka thënë se presidentja Osmani nuk ka asnjë pritje që Serbia do ta respektojë zbatimin e planin evropian.

“Nga Serbia nuk kam asnjë pritje. Ata do të vazhdojnë të shkelin marrëveshjet e dakorduara, siç kanë bërë këto 12 vjet”, e ka thënë qëndrimin e Osmanit këshilltari Kupina për RTV Dukagjinin.

“Nëse dëshirojmë zbatim të mirëfilltë të marrëveshjes duhet të ndryshohet qasja akomoduese ndaj regjimit të Serbisë dhe të penalizohet secili tentim i tyre për destabilizim të situatës në terren, si dhe jokonstruktiviteti e bllokada e tyre e vazhdueshme”.

Më tej, Kupina ka treguar që presidentja pret zotimin e zbatimin e premtimeve që aleatët i kanë dhënë Kosovës pasi pala kosovare është treguar konstruktive në dialogun ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

“Tani që u dakordua edhe aneksi i marrëveshjes bazë dhe Kosova u dëshmua të jetë e vetmja palë në dialog që u tregua konstruktive dhe e interesuar në paqe e stabilitet, pres të realizohen zotimet e aleatëve tanë në lidhje me anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare si dhe për njohje nga shtetet jonjohëse”.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika