Osmani: Serbia po akuzon sepse dëshiron që të fshehë armatosjen e saj

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se armatosja e Serbisë nga Kina dhe Rusia është shqetësim për rajonin, mirëpo Vuçiq nuk mund të fshihet prapa deklarimeve se kinse të gjitha vendet e rajonit po armatosen

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani

“Kosova po militarizohet është temë që ata e shpikin, thjesht të ndryshojnë narrativën se kinse të gjithë po e bëjnë” ka thanë presidentja Osmani.

“Fushat e Serbisë kundër Kosovës dhe partnerëve të saj, gjithnjë vjen në momente kur ata dëshirojnë me fsheh diçka. Kjo ka filluar në mënyrë që të tërhiqet vëmendja nga armatosja e shqetësues që po bënë Serbia këto ditë, edhe ka ndodhur me muajt të tërë edhe para sulmeve në Ukrainë edhe gjatë sulmeve atje. Siç e dimë në aspekti ushtarak partner kryesor Serbia e ka Rusin edhe Kinën”, ka deklaruar, Osmani në një intervistë për Kallxo.com, të transmetur në RTV Dukagjini.

Ilustrim

Tutje, ajo i ka cituar disa nga deklaratat e Vuçiqit, gjatë një ceremonie të pranimit të armatimit kinez. Ai kishte thënë  “me këto arme sulmuese ne mund të sulmojmë deri 9 km në thellë në territorin e armikut”. Sipas Osmanit, synimet e tij janë që t’i sulmojë në perimetërin, në të cilin janë tetë shtete, ku gjashtë prej tyre janë anëtare të Aleancës Veri Atlantike (NATO), ndërsa vetëm Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, nuk janë anëtare të NATO-s.

Armatosja është rritur në numër marramendës, dhe dëshirojnë që të bëhen fuqi dominues në rajone, është ajo çfarë kishte thënë ministri i mbrojtjes se Serbisë.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani

“Nuk kemi marrë armë në kontekstin se qysh po e thotë presidenti i Vuçiq, por ne jemi në partneritet me Shtetet e Bashkuar të Amerikës (SHBA), edhe me shtete anëtarë të NATO-s jo vetëm një në mënyrë që ta furnizojmë ushtrinë tonë më mjetet për të cilat ushtria jonë ka nevojë, gjithë kjo është në përputhje me plane e tranzicionit 10 vjeçar”, ka deklaruar Osmani.

Në rast sulmi, Kosova është e gatshme të ballafaqohet me kapacitetet e saj që ka, mirëpo, sipas Osmanit, “NATO e sheh situatën në terren e jo deklaratat politike të Vuçiqit, por tjetër kush merret me deklaratat politike, por edhe ata i shohin me shqetësimi këto deklarata”.

Për fund presidentja ka thënë se, roli paqruajtësve si NATO, nuk ka rol të marrë anë në konflikt, por thjesht të bëjë parandalimin e konfliktit duke e siguruar paqen.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika