Osmani takohet me Biden, shpreh mbështetjen e tij të palëkundur ndaj Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë Funeralit Shtetëror të Mbretëreshës Elizabeth II, është takuar me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe presidenti i SHBA-së, Joe Biden

 

Gjatë të hënës së 19 shtatorit, Mbretëresha Elizabeth II do të varroset me një ceremoni shtetërore në Londër.

Në mesin e 500 liderëve botërorë pjesëmarrës në varrimin e Mbretëreshës Elizabeth II, do të jetë e pranishme dhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Osmani gjatë Funeralit Shtetëror të Mbretëreshës Elizabeth II, është takuar me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

“Nder i veçantë të bisedoja me Presidentin Biden sot gjatë Funeralit Shtetëror të Mbretëreshës Elizabeth II”, ka shkruar Osmani.

Me anë të një postimi në llogarinë e saj në Facebook, Osmani ka thënë se gjatë bisedës me të, Biden e ka shprehur mbështetjen e tij të palëkundur për Kosovën.

Po ashtu, edhe presidentja Osmani e ka shprehur përkushtimin e Kosovës për bashkëpunimin e palëkundur me SHBA-të.

“Presidenti Biden shprehu mbështetjen e tij të palëkundur për vendin tonë dhe në emër të popullit të Kosovës i shpreha mirënjohjen dhe përkushtimin tonë për partneritetin e palëkundur në mes të Kosovës dhe SHBA-ve”, shtoi Osmani.

Ndryshe, Presidentja Osmani me anë të një postimi ka njoftuar se në funeralin shtetëror të Mbretëreshës Elizabeth II, kujtojnë dhe nderojnë ndikimin që pati jeta e Mbretëreshës Elizabeth II, jo vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, por në mbarë botën.

Tutje, Osmani ka shtuar se vyrtytet për të cilat do të kujtohet përherë Mbretëresha janë dashuria, përkushtimi dhe bujaria. “Pusho në paqe Mbretëreshë!”, ka përfunduar presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

“Sot në Funeralin Shtetëror të Madhërisë së Saj, kujtojmë dhe nderojmë ndikimin që pati jeta e Mbretëreshës Elizabeth II, jo vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, por në mbarë botën.

Dashuria, përkushtimi dhe bujaria, janë virtytet për të cilat do të kujtohet përherë! Pusho në paqe Mbretëreshë!”, shkruan Osmani.

Të dielën e 18 shtatorit, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Zotëriu i parë, Pridon Sadriu janë ftuar të marrin pjesë në pritjen e organizuar nga Mbreti Charles III për krerët e shteteve dhe bashkëshortët e tyre nga mbarë bota, të cilët do të jenë prezent në varrimin e Mbretëreshës Elizabeth II.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika