Osmani takon ambasadorin turk, shpreh mirënjohje për mbështetjen për anëtarësim në NATO

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar ambasadorin e Turqisë në NATO, Zeki Levent Gumrukçu, dhe i ka shprehur mirënjohjen për mbështetjen e fuqishme për anëtarësimin e Kosovës në NATO

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, me ambasadorin e Turqisë në NATO, Zeki Levent Gumrukçu.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se gjatë vizitës së saj në Bruksel të enjten, ajo pati një takim me ambasadorin e Turqisë në NATO, Zeki Levent Gumrukçu.

Osmani ka bërë të ditur se gjatë takimit, ambasadorit i ka shprehur mirënjohjen e saj për mbështetjen e fuqishme të Turqisë për anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe ka theksuar se kjo mbështetje është e rëndësishme për vendin e tyre.

“Në Bruksel u takova edhe me përfaqësuesin e Përhershëm në NATO, Amb. Zeki Levent Gümrükçü. Shpreha mirënjohjen tonë për mbështetjen e fuqishme të Turqisë për të ndihmuar anëtarësimin e Kosovës në NATO. Diskutuam paqen dhe stabilitetin rajonal dhe përpjekjet për të ruajtur arritjet tona të përbashkëta”, ka shkruar ajo në Twitter.

Po ashtu, Osmani ka njoftuar se në Bruksel ajo pati edhe një takim të përbashkët me përfaqësuesit e Përhershëm të Quint në NATO.

Gjatë këtij takimi, ata diskutuan sfidat e sigurisë në rajon dhe rolin konstruktiv të Kosovës në adresimin e këtyre sfidave.

Në një postim të tjetër në Twitter, Osmani shprehu këto fjalë: “Ne patëm gjithashtu një takim të përbashkët me përfaqësuesit e Përhershëm të Quint në NATO. Diskutuan sfidat e sigurisë në rajon dhe rolin konstruktiv të Kosovës. Shqyrtuar së bashku mundësi krijuese për përparim në kohë reale dhe integrim euroatlantik.”

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika