Osmani takon Kulebën: Agresioni rus është i pajustifikuar dhe në kundërshtim me parimet e OSBE-së

Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani, është takuar me ministrin e jashtëm të Ukrainës, Dmitro Kuleba, në kuadër të vizitës së tij në Kiev.

Kështu ka bërë të ditur vetë Osmani, përmes një postimi në Facebook, ku ka thënë se agresioni ushtarak rus “është i pajustifikuar, i gabuar dhe krejtësisht në kundërshtim me parimet dhe angazhimet e përbashkëta të OSBE-së”.

“Takimi me ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmitro Kuleba, sot si kryetar i OSBE-së. Paqja duhet të rivendoset. I bëj thirrje Federatës Ruse që të respektojë parimet dhe detyrimet e miratuara nga OSBE. Është e vetmja rrugë përpara, e vetmja rrugë drejt paqes”, ka shkruar ai.

Sipas tij, OSBE-ja është e gatshme të ofrojë mbështetje me të gjitha kapacitetet e saj, por më e rëndësishmja siç thotë Osmani, është që fillimisht të kthehet misioni në Ukrainë.

“OSBE do të ofrojë paketën e saj të mjeteve për të ndihmuar Ukrainën të shërohet nga ‘plagët’ e luftës”, ka shkruar ai.

Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani, ka shkuar në Kiev të Ukrainës, në kuadër të kryesimit të OSBE-së.

Me anë të një postimi në Facebook, Osmani është shprehur i prekur pas vizitës së qytetit Borodjanka në rajonin e Kievit.

Ai ka thënë se duhet veprim urgjent për ndaljen e “kësaj çmendurie”.

“Sot vizitova qytetin Borodjanka në rajonin e Kievit, i prekur rëndë nga veprimet ushtarake. Shkretimi i qytetit nga agresioni ushtarak kundër Ukrainës, më tronditi thellë. Duhet veprim urgjent për t’i dhënë fund kësaj çmendurie dhe të ofrohet ndihmë për ata që kanë nevojë”, shkroi Osmani.

Sipas tij, shkatërrimi i infrastrukturës jetike dhe vuajtja e popullit ukrainas duhet të ndalen patjetër.

“Vuajtja duhet të ndalet dhe pastaj t’i rindërtojmë këto zona të shkatërruara”, shtoi ai.

Osmani ka thënë se “gjendja në Ukrainë, me fokus të veçantë njerëzit në terren, një nga prioritetet e OSBE-së për vitin 2023”.

Osmani në Ukrainë: T’i jepet fund kësaj çmendurie

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika